2. Мондиал 2010
  3. Провал за суперфаворита Кот д'Ивоар и в Ангола, Алжир на полуфинал

Провал за суперфаворита Кот д'Ивоар и в Ангола, Алжир на полуфинал

"Пустинните лисици" постигнаха драматична победа 3:2

В изключително интригуващ футболен спектакъл Алжир изхвърли суперфаворита Кот д’Ивоар от турнира за Купата на Африканските нации.

”Пустинните лисици” надделяха над „слоновете” с 3:2 след продължения (2:2 в редовното време) и се класираха на полуфиналите в Ангола, където ще мерят сили с победителя от мача Камерун - Египет..

Дидие Дрогба, братята Туре, Саломон Калу, Дидие Дрогба и останалите в тима на Вахид Халилходжич, пък отново се провалиха в турнира и ще се завърнат в клубните си тимове.

Кот д’Ивора поведе с 2:1 в 89-ата минута на мача след фамозен гол на Кейта, преди Бугера да прати срещата в продължения, а резервата Буаза да реши всичко в началото на първите 15 минути от допълнителното време.

Алжир не случайно показа защо ще играе на Мондиал 2010 и защо отстрани по пътя си към ЮАР (в решителен бараж) носителя на Купата на Африка Египет.

Срещата започна по най-добрия начин за фаворита Кот д’Ивоар. В 4-ата минута халфът на Барселона Яя Туре се опита да стреля, топката рикошира в бранител на Алжир и попадна в Саломон Калу. Нападателят на Челси овладя топката и хладнокръвно и я вкара в мрежата на Шауши.

Последваха още няколко добри атаки на Дидие Дрогба и компания. Самият капитан на „слоновете” претендираше за дузпа в средата на частта, за нарушение срещу него, но реферът подмина падането на голмайстора.

Постепенно тимът на Рабах Саадане навлезе в мача и успя да изравни след 40 минути игра. Матмуур овладя топката и от 15-ина метра със страхотен шут не остави шансове на Бари – 1:1.

През втората част имаше няколко отлични възможности за гол в полза на двата отбора. Матмур пропусна да добави още едно попадение към сметката си, а Жервиньо останал сам срещу Шауши стреля високо над вратата.

Двубоят вървеше към продължения преди Вахид Халилходжич да замени най-добрия си футболист Калу, пускайки крилото на Галатасарай Абдел Кадер Кейта. В 89-ата минута именно той от 26 метра вкара феноменален гол за 2:1 в полза на Кот д’Ивоар. Изстрелът на резервата бе с 89 км/ч, 10 гол за него с националната фланелка.

Това обаче не бе всичко. „Слоновете” вече мислиха за полуфинала, докато „пустинните лисици” не се бяха отказали да търсят изравняването. Във втората минута на даденото от съдията продължение Белхадж центрира отляво и Бугера с глава реализира за 2:2.

Продължения и евентуално дузпи трябваше да реши кой ще е съперник на Гана в ½-финалите на надпреварата.

Не бяха изминали 2 минути от началото на първото продължение, когато след нова фрапантна грешка в защитата на Кот д’Ивоар, резервата Буаза се възползва от центриране на Зиани и с глава направи резултата 3:2 в полза на Алжир. Голът бе близнак на четвъртия в мача, само че отбелязан на другата врата на стадиона в Чиази.

Кот д’Ивоар се опита да изравни, но Дрогба отново не намери мрежата. Това обаче бе единственото по-сериозно положени за „слоновете”. През вторите 15 минути на добавеното време суперфаворитът отново не знаеше къде се намира. Гезал пропусна да реши всичко, след като не уцели топката, а удар на друга резерва в тима воден от Саадане - Абдун мина на метър от левия страничен стълб на Бари.

В 112-ата минута Дрогба нокаутира стража на Алжир Шауши, съдията обаче не отсъди нарушение, но Коло Туре не намери опразнената мрежа. Вратарят за втори път получи лекарска помощ в рамките на продълженията, но успя да доиграе мача.

В 4-минутното добавено време Коло Туре вкара редовен гол, но асистент рефера го отмени заради засада, която само той видя.

Драмата свърши. 3:2 за Алжир. „Пустинните лисици” са на полуфинал. Кот д’Ивоар с нов провал в турнира за Купата на Африканските нации.

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.