2. Мондиал 2010
  3. САЩ изуми всички – 3:0 срещу Египет и полуфинал за „янките”

САЩ изуми всички – 3:0 срещу Египет и полуфинал за „янките”

Отборът на САЩ постигна невероятно важна и престижна победа с 3:0 над тима на Египет и по този начин се класира за полуфиналите на турнира за Купата на Конфедерациите. Въпреки че и „янките” и „фараоните”, и Италия завършиха групата с равен брой точки (по три), американците продължават напред заради по-добрите си показатели в преките двубои между трите страни.

Двубоят започна с леко предимство за САЩ, но Кларк стреля неточно на два пъти и това попречи на американците да излязат напред в резултата. След тези пропуски мачът се изнерви и играчите на двата тима започнаха да извършват редица нарушения в центъра на терена.

Така дойде 20-ата минута, когато Донован пробва далечен удар, вратарят Хадари спаси, но избитата топка попадна в краката на Дейвис, който изведе „янките” напред – 1:0. Играчите на Египет се активизираха едва в 39-ата минута, когато Хосни стреля от средно разстояние, но топката срещна напречната греда и излезе в аут. В 46-ата голмайсторът Дейвис бе изведен на добра позиция, но шутът му бе спасен с вещина от Хадари. До края не се случи нищо по-интересно и почивката дойде при резултат 1:0 за САЩ.

Второто полувреме отново започна с лек превес за американците. В 51-ата минута Алтидор получи топката сам в наказателното поле, стреля, ударът му бе избит от Хадари, след което кълбото срещна бедрото и след това ръката на бранител на Египет, но дузпа не бе отсъдена. В 63-ата минута Брадли се откъсна сам срещу вратаря на „фараоните” и не сбърка, удвоявайки преднината за своя тим. Още в следващата атака Хосни имаше възможност да върне едното попадение, но Гузан спаси удара му.

Така дойде 71-ата минута, когато Спектър центрира от дясно, топката стигна до Демпси и нападателят на Фулъм направи преднината на „янките” класическа. Ако резултатът се запазеше такъв до края на мача и Бразилия победеше Италия с 3:0, то САЩ щеше да се класира на полуфиналите, противно на всички очаквания. След попадението темпото на игра спадна, а египтяните овладяха инициативата, но натискът им бе хаотичен и до чисти голови положения през Гузман не се стигаше. В 90-ата минута Гомаа от Египет получи страхотна възможност да класира отбора си за полуфинала, но ударът му с глава отблизо премина над напречната греда на вратаря на американците. До края на срещата не се случи нищо по-интересно и в крайна сметка американците побеждават с 3:0 и така се класират за полуфиналите на надпреварата.

Така, с тази победа, отборът на САЩ изненада всички и се добра до полуфиналите в турнира за Купата на Конфедерациите, тъй като „янките” имат по-добри показатели от Италия и Египет в преките двубои, въпреки че и трите тима завършиха групата с по три точки.

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.