2. Мондиал 2010
  3. Страхотен Луис Суарес изстреля Уругвай на четвъртфинал (видео)

Страхотен Луис Суарес изстреля Уругвай на четвъртфинал (видео)

„Урусите” надвиха Южна Корея с 2:1 под дъжда на „Нелсън Мандела Бей” и станаха първият четвъртфиналист в ЮАР

Отборът на Уругвай стана първият четвъртфиналист на Световното първенство в ЮАР, след като победи с 2:1 тима на Южна Корея в драматичен и равностоен двубой, който се игра под проливния дъжд на стадион „Нелсън Мандела Бей” в Порт Елизабет. В герой за „урусите” се превърна капитанът на Аякс Луис Суарес, който отбеляза и двете попадения за своя тим. На четвъртфинал Уругвай чака победителя от осминафинала между САЩ и Гана, а тимът на Южна Корея отпада от надпреварата с високо вдигната глава, след като и днес игра на отлично ниво и имаше своите шансове да стигне до успеха.

Срещата започна равностойно, а отборът на Южна Корея бе близо до откриване на резултата още в 5-ата минута. Чунг Йонг Лии изпълни блестящ пряк свободен удар, който мина над стената и срещна десния страничен стълб за щастие на замръзналия Муслера. В ответната атака пък Диего Форлан отправи първия точен удар за Уругвай, след като стреля от воле с левия крак от границата на полето, но изстрелът му бе твърде слаб и попадна право в ръцете на корейския страж.

Стигна се обаче до 8-ата минута, когато „урусите” успяха да излязат напред в резултата почти от нищото. Форлан получи една топка на левия фланг, след което пусна хитро центриране в наказателното поле на съперника, което премина през петима бранители, не бе засечено от вратаря и стигна до Луис Суарес на далечната греда, а голмайсторът на Аякс без проблем вкара в опразнената мрежа за 1:0.

До края на полувремето Уругвай се прибра в своята половина, за да пази резултата и разчиташе предимно на контраатаки. Корейците пък взеха инициативата в свои ръце и създаде няколко добри атаки, но стигна само до два неточни удара на Ду Ри Ча, които преминаха над вратата.

Корейците наложиха масиран натиск още от самото начало на втората част и стигнаха до най-чистото си положение в 53-ата минута. Джае Сунг свали с глава една центрирана топка към Чу Юнг Джи, който стреля силно от чиста позиция, но за щастие на Муслера топката профуча опасно над напречната греда. В 58-ата минута пък капитанът Парк стреля опасно с глава, но Муслера внимаваше и улови без проблем.

Натискът на Южна Корея все пак даде резултат в 68-ата минута. Чунг Йонг Лии се оказа най-съобразителен в наказателното поле на Уругвай, изпревари Лугано и Муслера за една висока топка и с глава я прати в мрежата на „урусите” за 1:1. Минути по-късно отново Чунг Йонг Лии можеше да вкара втори гол и да направи пълен обрат, но ударът му от чиста позиция бе спасен от Муслера.

Стигна се обаче до 80-ата минута, когато класата на Луис Суарес отново си каза думата и „урусите” отново излязоха напред в резултата. Капитанът на Аякс получи топката в наказателното поле, освободи се от двама бранители, след което нагласи кълбото на десния крак и с техничен удар го прати неспасяемо в левия ъгъл. Топката се отби в гредата преди да се оплете в мрежата за 2:1.

Две минути преди края резервата Донг Куук изпусна уникална възможност за Корея, след като излезе сам срещу вратаря, но стреля слабо и прати топката в неговите ръце. Това бе и последната по-сериозна възможност за корейците, които в крайна сметка не стигнаха до нов гол и резултатът остана непроменен.

Така Уругвай стана първият четвъртфиналист на Мондиал 2010. На четвъртфинала „урусите” ще чакат победителя от двубоя САЩ – Гана, а футболистите на Южна Корея ще догледат турнира у дома, пред телевизора.

Уругвай – Южна Корея 2:1

1:0 Луис Суарес 8’
1:1 Чунг Йонг Лии 68’
2:1 Луис Суарес 80’

Уругвай: Муслера, Годин (Виторино 46’), Фусиле, Лугано, Перес, Макси Перейра, Алваро Перейра (Лодейро 74’), Риос, Форлан, Кавани, Луис Суарес (Фернандес 84’)
Селекционер: Оскар Табарес

Южна Корея: Сунг Ри Йонг, Йонг Джи Юнг, Ду Ри Ча, Чунг Йонг Лии (Ки Хун 85’), Сун Джи Соо, Джае Сунг (Донг Гуук 61’), Йънг Пю Лии, Парк Джи Сунг, Юнг Джи Вуу, Чуй Йонг
Селекционер: Юнг Моо Ху

Жълти картони: Юнг Джи Вуу, Ду Ри Ча, Йонг Джи Юнг (Южна Корея)
Съдия: Волфганг Щарк от Германия
Стадион: „Нелсън Мандела Бей”, Порт Елизабет, 30 597 зрители

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.