3. Традиционен "хикс" в мача на откриването - 1:1 (видео)

Традиционен "хикс" в мача на откриването - 1:1 (видео)

Гредата спаси Мексико от загуба срещу ЮАР в 89-ата минута

ЮАР и Мексико не успяха да се победят на старта на Мондиал 2010 – 1:1.

83 548 зрители на „Сокър Сити Стейдиъм” в Йоханесбург станаха свидетели на много интересен сблъсък, който обаче завърши без победител.

И двете попадения паднаха през втората част. Първо „Бафана Бафана” поведе след гол ала Христо Стоичков от лятото на 1994 година, а 11 минути преди края Рафа Маркес донесе точката на „ацтеките”. В 89-ата минута пък гредата спаси тима на Хавиер Агире.

Така 19-ото световно първенство по футбол започна с „хикс”. Домакините и „грингосите” запазиха своите шансове в група „А” след спечелената точка. От 21:30 часа играят Франция и Уругвай.

Преди началото на срещата президентът на ФИФА Сеп Блатер и президентът на ЮАР Джейкъб Зума официално откриха шампионата.

Изненадващо или не, двубоят започна с бурен натиск от страна на Мексико. Домакините бяха стъписани и под оглушителния звук на вувузелите „ацтеките” редяха положение след положение пред вратаря Куне. Още в самото начало Дос Сантос бе близо до гола, но с решителна намеса се отчете капитанът на „Бафана Бафана” Мокоена.

„Грингосите” продължиха да застрашават вратата на Южна Африка. В 18-ата минута Дос Сантос напредна в полето на африканците, но ударът му мина покрай целта. 10 по-късно пък Маркес пробва късмета си след изпълнение на пряк свободен удар, но също не бе точен.

Хавиер Агире пусна в атака Дос Сантос, Вела и Франко като триото тормозеше непрекъснато защитата на домакините. От своя страна Карлос Алберто Парейра заложи на схема 4-4-1-1. Мпфела бе самотник в предни позиции, а за 45 минути звездата Пиенаар почти не игра с топката.

В 32-ата минута се стигна до най-чистото голово положение до този момент. Вела подаде към Франко, той овладя на гърди, но изстрелът му бе слаб и Куне показа своята класа. 5 по-късно Дос Сантос стреля по диагонала, топката обаче рикошира в Кумала и излезе в корнер. 60 секунди по-късно гол на Вела бе отменен правилно заради положение на засада. Отлично решение на асистанта от Узбекистан, тъй като при ситуацията, между нападателя на Арсенал и голлинията, имаше само един футболист на ЮАР. Вратарят на „Бафана Бафана” бе по-напред и не покриваше мексиканеца.

В 41-ата минута последва нов пропуск на мексиканските футболисти – Франко стреля с глава над вратата.

Последните минути на първата част обаче бе за домакините. Играчите на Парейра направиха три много скоростни и опасни атаки. В 44-ата минута Чабалала центрира остро отляво, но Мпфела се размина с „коженото кълбо”. 0:0 след 45 минути игра на „Сокър Сити Стейдиъм”.

Второто полувреме започна в спокойно темпо. В 55-ата минута обаче 83 548 зрители на уникалното съоръжение в Йоханесбург избухнаха. Чабалала бе изведен отлично от свой съотборник и с диагонален шут прониза Перес – 1:0. Голът бе копие на попадението на Христо Стоичков срещу мексиканците в лудото лято на 1994 година.

„Грингосите” тръгнаха в атака. Дос Сантос отправи мощен удар, който бе отразен от Куне. Домакините обаче се бранеха сърцато и в следващите 15 минути не дадоха никакви шансове на мексиканския отбор. Това принуди Агире да пусне в игра 37-годишния ветеран Бланко. В 68-ата минута Модисе бе близо до удвояване на резултата, но пропусна сам срещу Перес, след като бе изваден от равновесие от защитника Родригес. Последва нова смяна – новият нападател на Манчестър Юнайтед Ернандес.

11 минути преди края на редовното време Мексико стигна до равенството. Резервата Гуардадо намери отлично непокрития в наказателното поле Маркес и футболистът на Барселона не сгреши – 1:1.

В 89-ата минута късметът не беше на страната на домакините на 19-ото световно първенство. Мпфела се озова сам срещу вратаря на Мексико след дълъг пас, стреля с левия крак, но топката срещна гредата.

Срещата завърши 1:1. ЮАР и Мексико стартират с по една точка в група „А” на турнира. Последните две световни първенства не започнаха с равенства между отборите, участващи в мача на откриването, но преди това, през годините, има редица "хиксове" в първите мачове на шампионата.

От 21:30 часа играят другите два тима в групата – Франция и Уругвай.

ЮАР – Мексико 1:1
(1:0) Тшабалала 55’
(1:1) Маркес 79’

ЮАР:
Куне; Гакса, Мокоена (к.), Кумало, Тхвала (46’ Масилела); Тшабалала, Дикгакой, Летшолониане, Модисе; Пиенаар (83’ Паркър); Мпфела;

Мексико
: Перес; Агилар (55’ Гуардадо), Осорио, Родригес, Салсидо; Маркес; Хуарес, Торадо (к.); Дос Сантос, Вела (69’ Вела), Франко (73’ Ернандес);

Жълти картони: Хуарес, Торадо, Масилела (М);Дикгакой (Ю);
Стадион: „Сокър Сити Стейдиъм”, 83 548 зрители;
Съдия: Равшан Ирматов (Узбекистан);

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.