2. Мондиал 2010
  3. Уругвай завърши на върха в група „А” след 1:0 над Мексико (видео)

Уругвай завърши на върха в група „А” след 1:0 над Мексико (видео)

„Ацтеките” продължават на осминафинал, въпреки минималната загуба на „Роял Бафокенг” в Рустенбург

Отборът на Уругвай завърши като победител в група „А” и си осигури лек жребий на осминафиналите на Световното първенство в ЮАР – или Гърция, или Южна Корея в следващата фаза. Днес „урусите” на Оскар Табарес надвиха бойкия тим на Мексико с минималното 1:0 на стадион „Роял Бафокенг” в Рустенбург и така събраха 7 точки в актива си. Въпреки загубата, „ацтеките” също продължават напред в турнира, след като завършиха на второ място с 4 точки и по-добра голова разлика от домакина ЮАР. Противникът за Хавиер Агире и компания на осминафиналите най-вероятно ще се казва Аржентина.

Началото на мача бе по-добро за футболистите на Уругвай, които стигнаха до чисто положение още в 6-ата минута. Тогава Луис Суарес направи страхотен рейд между защитниците на Мексико и като по чудо не успя да уцели вратата. Малко по-късно капитанът на Аякс стреля от далеч и този път улучи целта, но вратарят на „ацтеките” спаси без проблем.

С течение на времето Мексико взе инициативата в свои ръце и в 22-ата минута бе изключително близо до отбелязване на гол. Гуардадо напредна в половината на Уругвай и изстреля мощен удар с левия крак от около 25 метра, който разтресе напречната греда над замръзналия Муслера.

Така се стигна обаче до 43-ата минута, когато Суарес се реваншира за пропуските си в началото на мача. Страхотна контра на „урусите” премина през тримата нападатели. Форлан изведе Кавани на дясното крило, а той с перфектно центриране качи топката на главата на Луис Суарес на далечната греда, а той майсторски я забоде в долния десен ъгъл и даде ценен аванс на Уругвай преди почивката.

Мексико започна втората част в търсене на изравнително попадение и още в 47-ата минута получи отличен шанс да обстрелва вратата на Муслера. Бланко стреля технично от фаул, но ударът му бе твърде слаб и не затрудни стража на „урусите”. Уругвай пък можеше да вкара втори гол в 54-ата минута, когато капитанът Лугано засече с глава остро центриране от фаул на Форлан, но Оскар Перес прояви страхотен рефлекс и спаси своя отбор от сигурен гол.

Най-чистото положение дойде в 64-ата минута, когато резервата Барера центрира остро в полето на Уругвай, а Родригес стреля с плонж от няколко метра, но за нещастие на Хавиер Агире, не успя да намери очертанията на вратата.

До края на срещата Мексико опита да наложи масиран натиск, който обаче така и не доведе до чисто голово положение пред вратата на Муслера. За сметка на това Уругвай можеше да стигне до втори гол две минути преди края, след като Кавани навърза почти цялата защита и стреля силно с десния крак от дъгата, но Перес спаси и така резултатът остана непроменен.

Така крайното класиране в група „А” е следното: Уругвай е първи с актив от 7 точки, Мексико втори с 4 точки и по-добра голова разлика от домакина ЮАР, който има същия актив, а Франция остава на последното място с едва една точка и един вкаран гол.

Мексико – Уругвай 0:1
0:1 Суарес 43’

Мексико: Перес, Родригес, Салсидо, Морено (Кастро 57’), Осорио, Торадо, Гуардадо (Барера 46’), Маркес, Дос Сантос, Бланко (Ернандес 63’), Франко
Селекционер: Хавиер Агире

Уругвай: Муслера, Фусиле, Виторино, Лугано, Перес, Макси Перейра, Алваро Перейра (Скоти 77’), Риос, Форлан, Суарес (А. Фернандес 85’), Кавани
Селекционер: Оскар Табарес

Жълти картони: Ернандес, Кастро (Мексико), Фусиле (Уругвай)
Съдия: Виктор Касай от Унгария
Стадион: „Роял Бафокенг” в Рустенбург, 33 425
Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.