2. Моторни спортове
  3. БМВ застана срещу Фолксваген в старта на рали Дакар 2010

БМВ застана срещу Фолксваген в старта на рали Дакар 2010

С блестящо каране Нани Рома отвя всички в първите 251 километра.

Испанецът Нани Рома с БМВ X3 CC спечели първия етап на рали Дакар 2010. След страхотно каране пилотът, който от тази година е зад волана на немския гигант за автомобили, спечели безапелационно 251-километровата отсечка от Буенос Айрес до Кордоба.

Рома, който миналата година караше за Мицубиши, спря хронометрите на 2:11:05 часа и остави зад себе си легендата Карлос Сайнц с дизеловия Фолксваген Рейс Туарег 2, който изостава на 2:07 минути. Трети в подреждането е друг бивш пилот на Мицубиши, който сега кара за БМВ – трикратният победител при автомобилите и петкратен при мотоциклетите – Стефан Петерханзел, е трети – на 2:50 минути от лидера. На четвъртата позиция е новият пилот на Фолксваген – катарският бегач Насър Ал-Атия, а пети миналогодишният победител в състезанието Жиниел дьо Вилие.

Американецът Роби Гордън и неговият Хамър H3, който миналата година приключи участието си на трето място и бе единственият, който се набърка в хегемонията на Фолксваген, завърши на шеста позиция.

Така още от началото на състезанието стана ясно, че Фолксваген, които са тотални фаворити за спечелването на рали Дакар 2010, ще срещнат сериозен отпор от БМВ. Твърденията, че без Мицубиши няма кой да спре миналогодишните победители, стоят под дълбоко съмнение.

При мотоциклетистите Давид Кастьо спечели първия етап. Той измина 219 километра за 1:50:42 часа и изпревари с три секунди Сирил Деспре и 12 Марк Кома. Така още в началото при двуколесните машини стана ясно, че миналогодишните стоящи на почетната стълбичка пилоти, отново ще се имат непреодолима борба.

При камионите състезанието още не е завършило, но Владимир Чагин и неговия КамАЗ поеха щафетата от самото начало.