2. Моторни спортове
  3. Екипажът Крум Дончев/Петър Йорданов начело в сръбското рали

Екипажът Крум Дончев/Петър Йорданов начело в сръбското рали

Спорът за купата на ФИА е между Дончев и турския пилот Ягъз Авджъ

Крум Дончев и неговият навигатор Петър Йорданов (Глобул Рали Тим, Пежо 207 S2000) стартираха като лидери на колоната днес на Сърбия Рали. След 106.26 км и 13 специални етапа двамата са с общо време от 1.01:46.3 ч., следвани на огромната разлика от 1:50 мин от унгареца Золтан Бешеней (Субару Импреза WRX) и 1:54 мин от Тодор Стаменкович (Сър, Мицубиши Лансър Ево 9). Четвърти в общото класиране на последния кръг от шампионата на ФИА за регионалната Купа на Източна Европа е лидерът до момента в класирането на тази надпревара Ягъз Авджъ (Тур, Форд Фиеста S2000).

Спорът за купата на ФИА е между Дончев и Авджъ, който до момента има 560 т. В същото време Дончев спечели всичките 7 етапа от надпреварата, валидна за българския шампионат, а като се види разликата с втория в класирането 48.8 сек с екипажа на Октан Тим Антон Титов/Венцислав Маринов (Ситроен DS3 R3T) е ясно, че в оставащите 6 отсечки днес, пилотът просто трябва да запазва комфортната си преднина, за да победи за четвърти път в Сърбия Рали и да спечели първата си победа за националния шампионат. "Да не забравяме обаче, че утре битката ще бъде точно за бонусите - каза снощи пред сайта Дончев. - Има още да се надбягваме. Не смятам, че участието ми в Белград Рали през пролетта ми дава някакво предимство."

Екипажът на Йордан Божич/Галин Гежов (Проспийд, Рено Клио Спорт) е на трета позиция (11-и в общото класиране), с която двамата си гарантират засега и 3 допълнителни точки. Четвърти в общото подреждане за българското първенство са състезателите от Велики Преслав Христо Атанасов/Марин Иванов (Ситроен Саксо). И те, и Титов/Мирчев вземат допълнителни точки от съботния ден - съответно 2 и 5. Макар мястото в класирането да се определя и от отпадналите два наши екипажа - Илиев/Филипов (Виваком Рали Тим, Шкода Фабия S2000) и Гьошев/Спасов (Престиж Рали Тим, Пежо 207 S2000), 5-ата позиция (15-и в генералното класиране) за Михаил Симеонов/Васил Георгиев ще се окаже не само най-доброто подреждане за двамата в първенството до момента, но и първия случай, в който ще прибавят и допълнителна 1 т. към актива си. След три участия, до момента двамата нямат точки за генералното класиране на българското първенство. За добричлиите Николай Кортелов/Наско Цонев (Мотоспорт ТН, Опел Корса), това ще е десетото поредно участие и десетото поредно Сърбия Рали, което двамата стигат до финала с вечния си червен Опел.

Драма в последната обиколка: Бастианини спечели в Мизано