1. Novsport
  2. Моторни спортове
  3. Фаусто Гресини и подходът „Формула 1”

Фаусто Гресини и подходът „Формула 1”

Ръководителят на частния в отбор “Gresini Honda Moto GP” се обяви в подкрепа на действията предприети във Формула 1 и призова управата на Световния шампионат по мотоциклетизъм да обсъди възможността за драстично намаляване на разходите

Фаусто Гресини и подходът „Формула 1”
Ръководителят на частния в отбор “Gresini Honda Moto GP” се обяви в подкрепа на действията предприети във Формула 1 и призова управата на Световния  шампионат по мотоциклетизъм да обсъди възможността за драстично намаляване на разходите.

Въпреки че Moto GP все още не е станало жертва на напускащи отбори, които разтърсиха Формула 1 и Световния рали шампионат в следствие на влошаващите се глобално-икономически условия. А дори напротив стартовата решетка догодина ще бъде допълнена от 19-ти участник – Гресини вярва, че трябва да бъдат взети мерки, които да предотвратят бъдещи проблеми.

„Със сигурност няма да успеем да поддържаме темпото, на което сме свикнали досега”, заяви Гресини в интервю за “Gazzetta dello Sport”.

„Ако Формула 1 достигна състояние, което изиска налагането на ограничения, то ние трябва да предприемем същите стъпки. Неуместно е да се бездейства в очакване на неизбежното. За сега това, което може да се предприеме за 2009 г е прекалено малко. Трябва да определим, посоката в която спортът ще се развива за в бъдеще.

Босът в сателитния на Хонда състезателен отбор, сподели вижданията си относно намаляване на разходите в Световния шампионат.

„Целевото ниво трябва да бъде с 30 процента по-ниско от сегашното. С мерките, които имам предвид разходите могат да спаднат с една пета почти мигновено. На първо място един от четирите мотора в гаража трябва да бъде отстранен. Така отборите ще разполагат само с едни резервен, което ще означава по-малко тегло на товара, който ще се транспортира из цял свят и намален брой инженери.

Трябва да се разделим с въглеродно-керамичните спирачки и да се преориентираме към стоманени такива, които се използват в производството на шосейни машини. Това ще спести около 250 хиляди евро.

Действията на ФИА и Формула 1 са пословични и няма да бъде грешно ако възприемем политиката им относно двигателите за многократна употреба и забрана за разработване на изцяло нови машини за период от 4 или 5 години, което ще позволи технологичното подобрение на текущите мотори.

Най-вече трябва да се погрижим за по-дългия живот на двигателите. По-малко обороти означава повече километри. Нека да кажем 17 000 оборота в минута”