2. Моторни спортове
  3. Французинът Сирил Деспре спечели рали Дакар при мотоциклетите

Французинът Сирил Деспре спечели рали Дакар при мотоциклетите

Това е трета титла за пилота с КТМ след тези от 2005-а и 2007-ма

Сирил Деспре спечели рали Дакар при мотоциклетите. Това е трета титла за пилота с КТМ след тези от 2005-а и 2007-ма. С абсолютно сигурно каране през всичките 14 етапа и почти никакви проблеми в над трите хиляди километра, минаващи през Чили и Аржентина, французинът взе първа победа в Южна Америка и триумфира след днешната последна 202-километрова отсечка от Сан Рафаел до Буенос Айрес. Втори в тазгодишното издание се класира норвежецът Пол Андерс Улевалсетер, също с КТМ, на 1:02:52 часа. На третата позиция, с изоставане 1:09:48, е чилиецът Лопес Контрадо с Априля.

Големият губещ тази година е миналогодишният победител Марк Кома. Испанецът спечели пет от етапите тази година (Деспре - 2), но това не му стигна за победата. Причината бе в проблемите му с мотора в началото на състезанието, наказанието от 20 минути за висока скорост през населено място и най-вече седемте часа, които отнесе от организаторите заради сменянето на гума, дадена му от фен. Така Марк Кома се класира на 15-о място в класирането с изоставане от 6:32 часа.

Деспре пък още от началото заложи на сигурността, след като видя проблемите на Кома и другия основен претендент Давид Фретине. Така с по-бавно темпо и значително повече сигурност французинът бе непоколебим в желанието си да спечели за трети път най-тежкото рали състезание в света и го направи.