2. Моторни спортове
  3. Хамърът на Роби Гордън най-бърз в петия ден на Дакар

Хамърът на Роби Гордън най-бърз в петия ден на Дакар

Петерханзел натрупа още аванс пред конкуренцията в дюните, Кома спечели етапа при моторите

Американецът Роби Гордън и неговият Хамър спечелиха четвъртия етап на рали Дакар. Третият от миналата година взе 163-километровата отсечка от Фиамбала до Копиапо за 1:42:21 часа.

Снощи голяма част от заседналите пилоти в пустинята не се прибраха до късно вечерта, заради което организаторите взеха екстремно решение стартът днес да бъде даден час и половина по-късно и отсечката беше съкратена с 40 км. Така всички днес стартираха в 6,30 часа сутринта. Състезанието днес бе впечатляващо като маршрут. Започна от 3000 метра надморска височина, след което постепенно премина в дюните на Атакама и завърши на 200 метра над океана.

Фолксвагените отново се представиха стабилно и вкараха четири автомобила в първата шестица, но първите две места бяха заети от други автомобили.

Временният лидер Стефан Петерханзел с БМВ бе постоянен и днес и завърши само на една секунда зад Гордън. За сметка на това пък той направи още 2:26 минути на катареца Ал-Атия, който завърши трети, и 3:04 на Карлос Сайнц, който е четвърти. На петата позиция финишира миналогодишният победител Жиниел дьо Вилие, но след вчерашните няколко часа, които загуби, няма почти никакви шансове за нещо.

При мотоциклетите победителят от 2009-а Марк Кома направи много силно каране и спечели всичките отсечки, с което и етапа на днешния четвърти етап. Той обаче дръпна само с 2:04 минути на Давид Кастьо и 3:14 на лидера Сирил Деспре. Както и известно, вчера Кома и Кастьо имаха двигателни проблеми и загубиха много минути, което ги изкара извън петицата.

При камионите става все по-ясно, че няма кой да спре Чагин. Царят и неговите копилоти в КамАЗ отново спечелиха днешния етап и изпревариха с 7:44 минути основния си съперник Фирдаус Кабиров. Трети също е техен съотборник – Илгизар Мардеев. В общото класиране Чагин води с над 27 минути пред Кабиров.

При четириколките битката между братята Патронели продължава. По-младият от тях Маркос обаче натрупа аванс от 8 минути пред брат си Алеандро.