2. Моторни спортове
  3. Катарският бегач Насър Ал-Атия поведе в рали Дакар

Катарският бегач Насър Ал-Атия поведе в рали Дакар

Пилотът и неговият Фолксваген оглавиха класирането след зрелищно салто на лидера Нани Рома

Катарският бегач Насър Ал-Атия с неговия Фолксваген Рейс Туарег II спечели втория етап на рали Дакар. Бившият пилот на БМВ демонстрира страхотната си форма и спечели техничната 355-километрова отсечка от Кордоба до Ла Риоха.

Целящият се в олимпийска титла в спортната стрелба през 2012 г. в Лондон катарец пое лидерството на шестия чекпойнт и изтласка всички зад себе си.

С победата си Ал-Атия оглави и генералното класиране. Лидерът от първия етап – испанецът Нани Рома, направи зрелищно салто още на втория километър в днешното състезание и падна в дере. За щастие обаче нямаше пострадали и след 15-минутна загуба на време БМВ-то отново бе върнато на пътя и потегли.

В крайна сметка Рома завърши 18-и в днешния етап и заема седмата позиция в общото подреждане. На второ място завърши французинът Гурлен Чичери. Пилотът, който вчера имаше огромни проблеми с двигателя на своето БМВ и изостана над 55 минути, днес бе безупречен и спря хронометрите на 1:08 минути след победителя. Трети изненадващо се класира бразилецът Маурисио Невес от отбора на Фолксваген. Кариоката водеше до 136-ия километър, но после бе изпреварен.

Ел Матадорът Карлос Сайнц завърши четвърти на 2:41 минути. Трикратният победител при автомобилите и петкратен при мотоциклетистите Стефан Петерханзел завърши шести. Миналогодишният шампион Жиниел дьо Вилие отново разочарова, след като завърши осми на шест минути зад Ал-Атия.

Американецът Роби Гордън и неговият Хамър завършиха на 11-о място.

Като цяло в днешния ден Фолксваген се представи много добре, класирайки четири автомобила сред първите пет в подреждането.

Сред първата десетка се класираха още един Нисан и две Мицубишита (но не на заводския отбор, който се отказа, а на частни отбори). Въпреки проблемите за Нани Рома, БМВ все пак успя да се противопостави, след като Чичери завърши втори, а Петерханзел шести.

Самият отбор Team X-Raid GMBH BMW очаква да бъде много по-силен и конкурентоспособен при навлизането на състезанието в пустинята Атакама.

Междувременно стана ясно, че миналогодишният победител при моторите Марк Кома, който в момента е трети е генералното класиране, получи 22-минутно наказание от организаторите заради превишена скорост в местно село.

При четириколките Хубер Делтрю с Поларис спечели днешния етап, а след него се класираха четири Ямахи. Миналогодишният победител Йозеф Махачек е 15-и в генералното класиране. Водач е испанецът Хуан Гонсалес.