2. Моторни спортове
  3. Лоренсо съвсем стопи аванса на Педроса, испанска хегемония в Гран при на Каталуня (ВИДЕО)

Испанците окупираха подиума пред родна публика, Лоренсо спечели след безгрешни 25 обиколки

Световният шампион Хорхе Лоренсо спечели по безапелационен начин Гран при на Каталуня, шести старт от сезона в Мото ГП,  и съкрати разликата до лидера в генералното класиране. Дани Педроса Състезанието бе белязано от тоталната доминация на испанските пилоти – след Ямахата на Лоренсо се наредиха двете звезди на Хонда – Дани Педроса и Марк Маркес.

В щаба на Хонда бяха близо до инфаркт заради ожесточената битка за второто място между техните двама асове. Маркес почти през всичките 25 обиколки притискаше своя съотборник Педроса и бе видимо по-бърз, но 2 обиколки преди финала бе на косъм от отпадане, когато при опит за изпреварване моторът му загуби баланс и се разклати в завой, но той майсторски успя да го овладее.

Завой №7 на трасето в Каталуня се превърна в най-неприятното място за пилотите като там поред отпаднаха Кал Кръчлоу, Алваро Баутиста и Ники Хейдън.

Лоренсо направи безгрешно състезание и спечели отново след победата си през 2010 година. Педроса удържа втората позиция, а Маркес допълни подиума.

7-кратният световен шампион Валентино Роси видя как точно пред него отпаднаха Кръчлоу и Баутиста, но в крайна сметка финишира на четвърто място.

В общото класиране води Педроса със 123 точки, Лоренсо е втори със 116 и стопи разликата до 7 точки. Маркес е трети с 93, а Кръчлоу остава със 71.
Драма в последната обиколка: Бастианини спечели в Мизано