2. Моторни спортове
  3. Общо 122 пилоти от 6 държави за Гран При България

Общо 122 пилоти от 6 държави за Гран При България

Горещ Плевен посрещна участниците на пистата

На летищен комплекс „Долна Митрополия”, Плевен завършиха свободните тренировки и квалификациите от втория кръг от Европейския шампионат по СуперМото в класовете SM Junior и S3 и третия кръг от Източно-Европейския шампионат по мотоциклетизъм на писта.

122 състезатели от 6 страни (Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, Македония и България)  участват  в състезанието, провеждащо се за седми пореден път в памет на големия деятел на мотоциклетния спорт Димитър Калчев.

През днешния ден при  идеални условия за пилотите на пистата и горещо време от около 30 градуса в  клас SP125сс победител в квалификацията стана Милен Георгиев (Априля)с време 1.58.880, след него Жулиета Ленкова (Априля) с 2.00.917, а трето време даде Християн Бузалковски / Македония/ 2.03.374.

При F600 Спас Панев (Сузуки) направи най-бърза обиколка в квалификацията– 1.41.340. Втори по време на пистата в Долна Митрополия финишира Андреас Психогиус / Гърция/ 1.42.532, а трети Павел Драганов (Кавазаки) с 1.42.119.

В F1000 Красимир Михайлов (БМВ) ще застане на първото място на стартовата решетка за утрешния старт след като даде време от 1.39.161 , зад него останаха Димитър Калпаков (Ямаха) с 1.40.202 и Михаил Атанасов (Сузуки)-1.40.395.

При SBK Мартин Чой (БМВ) беше най-бърз в квалификационните серии и по убедителен начин ги спечели с 1.32.815. Втори остана Красен Кънчев (БМВ)- 1.34.640, а с трето време Ангел Караньотов (Кавазаки)- 1.34.914 минути.

В SuperSport 600сс Йонел Паскота / Румъния/ спечели квалификацията с 1.36.238, а на 0.015 сек. зад него остана Ненад Стоянович / Сърбия/. Битката между двамата се очертава да бъде изключително оспорвана на утрешния старт, но Александър Георгиев (Хонда) със сигурност не трябва да бъде подценяван, защото „влезе” във времената на Паскота и Стоянович с 1.36.711, оставайки на 0.418 секунди зад тях и ще се нареди на трето място на стартовата решетка.

На пистата се провежда и първия кръг на шампионата за Скутери. Днешната квалификация спечели Лауренциу Чурешку /Румъния/. Втори и трети преди утрешния старт се наредиха Пламен Христов и Боян Петров . И тримата пилоти с машини Априля. 13 състезатели участват в клас Скутери.

На Европейския шампионат по СуперМото в класове SM65 и SM 85 трима турски пилоти дадоха най-добри времена в квалификацията. Дениз Ончу записа 1.29.640, брат му Кан 1.30.576, а Бахатин Софуоглу 1.32.585. Димитър Петров (КТМ) е четвърти с 1.32.990 преди утрешния първи манш за класа.

При S3+OPEN по СуперМото Александър Георгиев(КТМ) спечели квалификацията с най-бързо време 1.24.308, втори е Янко Ташев (Хонда) с 1.26.034, а трети Влад Неага / Румъния/- 1.27.001.

Официалното откриване на Гран При България е утре /неделя/ от 11.00 на летищен комплекс „ Долна Митрополия”, а след него са всички стартове в отделните класове.