2. Моторни спортове
  3. Тодор Славов в битка за най-доброто българско класиране в Световния рали шампионат

Тодор Славов и Добромир Филипов (Булбет Рали Тийм, Рено Клио R3) започват в петък участието си в рали Каталуня, предпоследен кръг от Световния рали шампионат за 2010 година. Испанското рали ще бъде и последен старт в програмата на шампионата за млади пилоти (J-WRС).

Кръг преди края българският екипаж заема пето място във временното генерално класиране. Тодор Славов и Добромир Филипов имат шанса да бъдат първите български състезатели, които ще завършат в призовата тройка на шампионат под егидата на WRC.

След първите пет кръга българите събраха в актива си 41 точки и са им нужни още 12 (4-о място), за да изпреварят своите съперници Кевин Абринг (46 точки) и Карл Крууда (51).

„Ще ни бъде изключително трудно, защото в състезанието ще участват общо 5 автомобила от клас С1600, които са доста по-бързи от нашето Рено. Въпреки всичко ние ще се борим докрай за нашата цел” – споделя плановете си преди състезанието Тодор Славов.

Българският отбор отново имаше трудната задача да събере бюджета за участието си в последния кръг от Световния шампионат за младежи. Липсата на средства и постоянната неяснота около участието на Славов и Филипов в следващите състезания логично се отразява и върху концентрацията на българския екипаж по време на самите ралита.

„Наистина е много трудно да бъдеш концентриран при подготовката си за състезанията, след като не си сигурен дали въобще ще успееш да участваш в тях. След рали България имахме проблеми с бюджета за всяко едно следващо състезание. За участието ни в Испания ситуацията бе същата. Искам да изкажа своята благодарност на Българската Федерация по Автомобилен Спорт, която пое таксата ни за участие.

Получихме подкрепа и от Димитър Агура и Георги Петров. Благодарение на тях ще застанем на старта в Салу” – завършва 26-годишният варненец.

Рали Каталуня ще предложи на екипажите интересно предизвикателство. В първия състезателен ден участващите отбори ще трябва да се справят с три макадамови етапа, които ще се карат по два пъти. В последния сервизен парк за деня механиците ще трябва да сменят цялото окачване и ходова част на автомобилите, тъй като следващите два дни ще бъдат на асфалт.

Рали Каталуня ще бъде единственото рали през тази година със смесена настилка.

Церемониалния старт на състезанието ще бъде в четвъртък, а в петък започва същинската борба.

Класиране в Световния рали шампионат за млади пилоти (J-WRC) преди рали Каталуня, последен кръг:

1.    Аарон Буркарт    Германия     Сузуки Суифт С1600 68 т.
2.    Ханс Вайс – мл. Холандия     Ситроен С2 С1600     61 т.