Преди година и половина японската футболна федерация започна сериозно подмладяване на тима. След ранното отпадане от Купата на Азия (б.а. - загуба с дузпи на четвъртфиналите от ОАЕ) селекционерът Хавиер Агире (Мексико) очаквано бе заменен.
Начело на тима застана Вахид Халилходжич. Целта пред босненеца, освен вкарването на свежа кръв в селекцията, е задължително класиране за мондиал 2018. Нещата започнаха отлично и първите квалификации бяха преодолени с лекота - 7 победи и 1 равенство в компанията на Сирия, Сингапур, Афганистан и Камбоджа. Трудното тепърва предстои - вторите групи, като самураите са в компанията на Австралия, Ирак, Саудитска Арабия, Тайланд и споменатите вече ОАЕ. Напред продължават само първите два тима, а третият играе плейоф с втория от другата група. Халилходжич обаче има нужния опит да се справи, след като в предишните две световни първенства класира и води Алжир (2014) и Кот д' Ивоар (2010).
Босненецът дебютира на 27 март 2015 с 2:0 над Тунис и оттогава в 15 мача Япония загуби само веднъж - 1:2 от КНДР в турнира за Купата на Източна Азия. В тази надпревара обаче специалистът заложи на доста непознати имена и отборът остана последен в компанията още на Китай и Южна Корея. Това, което прави впечатление, е повишената резултатност. В 15-те срещи самураите отбелязаха цели 42 гола (б.а. - средно по 2,8 попадения), което изглежда повече от внушително.
В момента най-възрастният играч на японците е вратарят Кавашима (Дънди Юнайтед) на 33 години, следван от Макото Хасебе на 32 години (Айнтрахт Франкфурт). Те са единствените двама от 25-мата, извикани за „Кирин къп", които са над 30 години.
За класата на футболисти като Хонда (Милан), Нагатомо (Интер), Кагава (Борусия Дортмунд) и Оказаки (Лестър) е излишно да говорим. Клубовете, за които играят, говорят сами. Япония отдавна е хегемон в Азия, който очаква своето сериозно избухване на световно първенство. Задача, с която Вахид Халилходжич (63 г.) може да се справи.
"Тема спорт"