Голям скандал разбуни духовете на Острова, след като разследване на „Телеграф” разкри, че националният селекционер Сам Алърдайс е използвал високата си позиция, за да съветва бизнесмени как да заобикалят правилата на ФА за трансфери на играчи. Правил го е срещу тлъста комисионна от 400 000 паунда.
Преди още да е провел и първата си тренировка начело на английския национален отбор, Алърдайс договорил сделка с хора, представящи компания от Далечния Изток, която се надявала да спечели много пари от мултимилионния трансферен пазар във Великобритания.
ФА веднага започна разследване по случая. Видеозаписите на 'Телеграф" са от месец август.
Големия Сам се съгласил да пътува до Сингапур и Хонконг в ролята на посланик на футбола и да обясни на бизнесмените как да заобиколят правилата на Футболната асоциация на Англия, която забранява „трети страни” /компании и частни лица/ да притежават правата на футболистите.
Без да подозира, Алърдайс не разбрал, че мнимите бизнесмени всъщност са журналисти под прикритие и е бил сниман тайно като част от 10-месечно разследване на „Телеграф”, което отделно от това се концентрирало и върху други случаи на подкупи и корупция в британския футбол.
По време на две срещи, продължили общо четири часа, Алърдайс обяснил на измислените бизнесмени, че „не е проблем” да заобиколят правилата, въведени от собствените му работодатели от ФА. Той дори казал, че знае за агенти, които правят това „през цялото време” и добавил: „Още може да заобиколите правилата. Имам предвид, че големите пари са тук”.
„Телеграф” събра в списък и някои много интересни изказвания на Сам Алърдайс по време на срещите с мнимите бизнесмени:
- Големия Сам критикува предшественика си Рой Ходжсън, наричайки го с английската дума „Woy”, което може да значи както „лигльо”, така и „гей” и „дебелак”
- Казва, че английските национали се представят под очакванията, защото са изправени пред психологическа бариера и не могат да се справят
- Намеква, че футболисти, които не играят редовно за клубовете си, не трябва да бъдат викани в националния отбор
- Нарича решението на ФА за реновиране на „Уембли” глупаво
Иначе проблемът с притежаването на част от правата на футболистите от трети страни е наричан много често „модерно робство”. Това директно дава право на компании да притежават част от правата на даден играч. ФА забрани това още през 2008 година, а ФИФА чак през 2015-а.
Сам Алърдайс получава по 3 млн. паунда на сезон като заплата от ФА, но може да прибира и бонуси. „Телеграф” посочва, че сделката за 400 000 паунда с футболна агенция е потенциален конфликт на интереси за английския селекционер, защото се създава възможност той да работи за компания, която би имала значителни ползи, ако той като селекционер използва с привилегии нейни играчи.
Алърдайс посочва и конкретни примери за нарушаване на правилата. Той казва, че забранената практика все още е често срещата в цяла Южна Америка, Португалия, Испания, Белгия, цяла Африка. Конкретно дава за пример еквадорският нападател Енер Валенсия, за когото твърди, че е бил собственост на трета страна, когато е подписал за 12 млн. паунда с Уест Хем от мекикански клуб през 2014-а.
От „Телеграф” допълват, че са направили опит да се свържат със Сам Алърдайс и да му зададат въпроси преди да публикуват разследването, но националният треньор е отказал да отговори.
Футболната асоциация на Англия също е била уведомена. От там са поискали всички подробности по случая, но по всяка вероятност ще започне разследване срещу Сам Алърдайс.