2. Баскетбол
  3. Монтана 2003 нанесе първа загуба на шампиона Берое

Монтана 2003 нанесе първа загуба на шампиона Берое

В женското баскетболно първенство на България

Вицешампионът Монтана 2003 победи златния медалист от миналия сезон Берое с 92:71 (26:18, 18:20, 25:19, 23:14) като гост в Стара Загора в дербито от втория кръг в първенството на България по баскетбол за жени.

Успехът бе втори пореден за отбора от Монтана, а Берое допусна първа загуба и прекъсна позитивната си серия като домакин срещу този противник. Двата състава излязоха един срещу друг за втори път в рамките на 48 часа, като в сряда в мача от Адриатическата лига триумфира тимът от Стара Загора.

Монтана 2003 държеше инициативата през целия мач, имаше превъзходство в борбата под коша (43-32) и демонстрира по-ефективна стрелба от игра (50%-35%).

Александра Петрова от Берое вкара първия кош в мача, но последва страхотна серия за Монтана 2003 и в средата на първата част гостите водеха с 20:4. До края на началните 10 минути домакините успяха да намалят разликата под 10 точки и изоставаха с 18:26. Баскетболистките на Монтана 2003 задържаха преднината си в рамките на десетина точки до средата на втория период, когато с тройка на Златка Маданкова Берое се доближи на 6 точки при 29:35. До почивката домакините продължиха да опитват да скъсят още дистанцията, но Монтана 2003 удържа водачеството и след 20 минути игра имаше аванс от 44:38.

Старозагорки намалиха пасива си до 4 точки на два пъти на старта на второто полувреме, но воденият старши треньора Преслав Пешев състав се справи в критичните моменти и постепенно пак увеличи разликата над 10 точки, за да води с 69:57 преди последната четвърт. В нея баскетболистките на Берое също на намериха начин да стигнат до обрат и в заключителните минути бе отбелязана и най-голямата преднина за Монтана 2003 от 22 точки.

Сара Бут изигра силен мач и бе най-полезна за победата на гостите с „дабъл-дабъл“ от 29 точки и 14 борби, а Янина Тодорова допринесе с 22 точки, 6 борби и 5 асистенции.

За домакините от Стара Загора най-резултатна бе Златка Маданкова с 20 точки, 3 борби и 2 асистенции, а Божица Муйович се включи с 14 точки, 3 борби и 5 асистенции. Цветомира Наумова отново не бе на разположение за Берое.

Берое приема Рилски спортист в следващия кръг от българския шампионат, а Монтана 2003 ще бъде домакин на Шампион 2006 на 26 октомври.

Преди това свата състава имат мачове в Адриатическата лига. За тима на Берое предстои гостуване на босненския Орлови на 23 октомври, докато същия ден Монтана 2003 ще посрещне сръбския Партизан 1953.

Рилски спортист с тежка загуба в Европа

Рилски спортист загуби от естонския Калев/Крамо в турнира за Купата на ФИБА Европа