2. Формула 1
  3. Верстапен спечели квалификацията за спринтовото състезание в Тексас

Верстапен спечели квалификацията за спринтовото състезание в Тексас

Втори остана Джордж Ръсел

Световният шампион Макс Верстапен от "Ред Бул" спечели квалификацията за спринтовото състезание от Гран при на САЩ в Остин (Тексас) в 19-ия кръг за сезона във Формула 1.

Нидерландският пилот оглави квалификацията и ще стартира първи в спринта тази вечер от 21:00 българско време на "Пистата на Америките" с най-добро време от 1:32.833 минута.

Джордж Ръсел от "Мерцедес" се присъедини към трикратния първенец във Формула 1 Верстапен на първа редица с време 1:32.845, а трети е Шарл Льоклер от "Ферари" с най-бърза обиколка от 1:33.059 минута. Четвърти се нареди Ландо Норис от "МакЛарън".

Макс Верстапен, който миналата година спечели както спринта, така и неделната Гран при на пистата в Остин, бе по бърз с 0.012 секунди от Ръсел. Нидерландецът, който спечели всичките три спринта досега през сезона, води пред Норис с 52 точки в генералното класиране шест кръга преди края на сезона.

"През целия ден колата работеше добре. Щастлив съм, че съм първи. Мина доста време и съм много доволен от днешния ден", каза Верстапен и добави: "Тази писта е невероятна."

Спринтът дава 8 точки на победителя и награждава първите осем, което означава, че Макс Ферстапен можеше да увеличи преднината си преди основното състезание в неделя.

"Ще дадем най-доброто от себе си в спринта, но също така знаем, че най-много точки ще имаме възможност да спечелим в неделя, така че там наистина искаме да се представим добре", коментира още Верстапен.

Норис няма да може да разчита на подкрепа в спринта от съотборника си Оскар Пиастри, който не успя да премине след първата фаза на квалификацията, класирайки се едва 16-и.

Съотборникът на Макс Ферстапен Серхио Перес ще започне от 11-о място.

Карлос Сайнс от "Ферари", който бе най-бърз в единствената свободна тренировка, се нареди пети, а Нико Хюлкенберг от "Хаас" ще стартира от шестата позиция.

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън от "Мерцедес" ще тръгне седми./ БТА

Пилотите на Ферари над всички в Гран при на САЩ (ВИДЕО)

Карлос Сайнс спечели първата свободна тренировка, следван от Льоклер

ОФИЦИАЛНО: ФИА нареди на Ред Бул да промени автомобила си

Световните шампиони са използвали нерегламентирано устройство за промяна на височината на болидите

Хамилтън за скандала около Ред Бул: Може всичките им титли да са заради това