Българският олимпийски комитет за пореден път повдигна въпроса за стриктното спазване на равнопоставеността при отделните полове при участието им в Олимпийските игри с официално становище днес.
Причина за това е участието при жените в боксовия турнир в Париж 2024 Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю Тин от Тайван
Келиф и Тин са двамата трансджендъри, които получиха разрешение от Международния олимпийски комитет да се състезават на Игрите във френската столица в противоположния пол, на който са родени, за което от БОК възнамеряват да подадат жалба.
"Повод за тревогата ни е участието в женския турнир по бокс на Игрите в Париж на Имане Хелиф от Алжир в категория 66 кг и на Лин Ю Тин от Тайван в кат. 57 кг, които преди време не издържаха тестовете за пол и бяха спрени от участие в женските боксови турнири на световно ниво, а сега необяснимо как са записани в програмата на олимпийските игри в Париж при дамите.
По този повод генералният секретар на БОК Белчо Горанов и главният лекар на олимпийската ни делегация д-р Стефан Стругаров се срещнаха още на 27 юли с проф. д-р Роалд Бар, председател на Групата за Париж 2024 на Медицинската и научната комисия на МОК, на срещата присъстваше и д-р Джейн Торнтон, която е назначена за новия научен и медицински директор на МОК. Д-р Бар обясни, че двамата спортисти са допуснати до Игрите в Париж, спазвайки всички правила и отговаряйки на всички критерии, както и че МОК няма практика и няма да провежда тестове за полова принадлежност щом в паспорта пише пол „женски“. От своя страна БОК заяви, че иска да подаде официална жалба по случая, на което д-р Бар отговори, че такава жалба няма да бъде уважена, но ако все пак се настоява за това, то тя трябва да се адресира до МОК, нещо, което БОК възнамерява да направи.
На въпросната среща БОК отново изрази несъгласие с участието на въпросните двама спортисти в олимпийския турнир на Игрите в Париж при жените и изказа тревогата си от евентуалните негативни последствия при липса на реакция.
Твърдо сме решени да отстояваме правата не само на българските, но на всички състезателки, които ще бъдат потенциално ощетени от участието на представители на другия пол в надпреварите на жените. Наред с това, изразяваме своето притеснение за здравето на състезателките, тъй като е научно доказано, че ударите на мъжете са много по-силни от тези на жените и могат да доведат до тежки наранявания и трайни травми.
Българският олимпийски комитет се надява това становище да доведе до реакция от отговарящите за организацията и коректното провеждане на боксовия турнир на Олимпийските Игри в Париж", се казва в становището на БОК.
Имане Хелиф днес се класира за четвъртфиналите след победа над италианката Анджела Карини, която се отказа след само 46 секунди на ринга.
В последствие Карини обясни, че е получила два много тежки удара в главата, чувствала е изключително силна болка в носа и не е можела да диша нормално.
"Съкрушена съм. Много пъти са ми казвали, че съм боец, но този път реших да спра, защото се страхувах за здравето си. Никога не съм се чувствала по този начин след удари на съперничка. Казах си, че това е достатъчно. Тръгвам си с високо вдигната глава.", обясни 25-годишната неаполитанка.
"След втория удар, който получих, след толкова години опит на ринга никога не съм чувствала такава неописуема болка. Реших, че стига, не исках да продължавам. Просто не можех да довърша мача след такъв удар в носа", каза още италианката.
"На парчета съм, защото съм боец и винаги са ме учили да бъда войник, да се държа достойно и да давам всичко от себе си за родината. Този път не успях, просто не можех да продължа. За мен това не е загуба. Щом съм излязла на ринга, значи вече съм победила, без знамение от всичко друго. Не искам да съдя никого. Не решавал аз дали това е честно, или нечестно. Аз просто се опитвам да си върша работата", добави Карини.