1. Novsport
  2. Покер
  3. Покер набези: Как да вилнеете "по шорти"

Покер набези: Как да вилнеете "по шорти"

Въртележките отдавна са неизменна част от онлайн покер играта; мнозина се целят в по-високи нива и всеки играч мечтае да види шест цифрени суми в своята сметка, но тъжната реалност е, че късметът не се усмихва на всеки така. Понякога пробите са рисковани и не една и две покер звезди са виждали цвета на разорението, играейки с повече, отколкото могат да си позволят или просто с всичките си пари на масата. Което пък подтиква някои да стигат до там, че да оприличават покер играта на комар…

Покер набези: Как да вилнеете "по шорти"

Въртележките отдавна са неизменна част от онлайн покер играта; мнозина се целят в по-високи нива и всеки играч мечтае да види шест цифрени суми в своята сметка, но тъжната реалност е, че късметът не се усмихва на всеки така. Понякога пробите са рисковани и не една и две покер звезди са виждали цвета на разорението, играейки с повече, отколкото могат да си позволят или просто с всичките си пари на масата. Което пък подтиква някои да стигат до там, че да оприличават покер играта на комар…

В рамките на средствата, с които разполагате, играта на микро нива (всичко от $0.25/$0.50 надолу) може да бъде и печеливша, но понякога движението по ръба е забавно и хазартът, като всичко останало (без употребата на наркотици) не вреди в умерени граници. Всъщност, какво, ако ви кажа, че има начин да изградите солидна сметка онлайн, без да рискувате всичко, което имате. Начин, който ви позволява да играете на прилични нива онлайн, без да се налага да депозирате хиляди долари в сметката си. Как, чувам ви да питате. Като се развилнеете…

Вилнеенето е засилваща се тенденция сред онлайн играчите, които искат да играят на нива, позволяващи им да печелят прилично, без непременно да губят всичко. По-традиционната ранна форма на вилнеене представляваше игра на маса с всички налични пари на даден играч или поне тези в неговата онлайн сметка. Това безспорно е много "всичко или нищо" подход, оставил мнозина с празни покер сметки. Сега обаче нещата опират то "обмислено вилнеене".

Корените на днешното вилнеене произлизат от играта с малък стак; игра с минимум на ниво от типа на $0.10/$0.25 за $5, само с топ ръце и влизане all-in преди или на флопа, удвояване и напускане на масата. Но, ако средният онлайн играч прави това продължително на няколко маси едновременно и се придържа към едни и същи нива, "разумно вилнеещият" трябва да подходи различно.

Обикновено, за игра на $1/$2 маси ви трябват поне $4,000, с по $200 за сесия, което прави около 5% от тези 4,000. На $0.10/$0.25 нива тогава, в сметката си трябва да имате около $500. Но (и точно тук е силата на вилнеенето), докато вилнеете с малък стак и минималния вход за масата, авоарите ви няма нужда да са толкова големи – вилнеещият с малък стак може да разполага със само $50 за $0.10/$0.25 игра и все така да влиза с 5% от парите, с които разполага.

Вилнеенето работи най-добре на маси с до шест играчи и е също толкова подходящо за пот-лимит Омаха игри, колкото и за такива в холдем без лимит. Всъщност. покер авторът Ролф Слотбуум представя един чудесен начин за игра "по шорти" на PLO масите, която поразително прилича на вилнеенето, в неговат книга "Secrets of Professional Pot-Limit Omaha", която определено си струва да прочетете, ако искате да подобрите своята онлайн PLO игра и да увеличите своя агресивен фактор. (Или пък се обадете на Симо Цонев - той има книгата и може да ви услужи с нея, при добро желание:))

Контролираната агресия е съществена част от играта на всички добри покер играчи; обикновено, колкото по-агресивен е играчът, толкова по-добри са резултатите. В модерните онлайн покер игри обаче всеки е агресивен и вилнеещият играч ще използва като предимство следното:

Подготовката е ключът към успеха тук – търсете маса (или маси) с по-висок среден пот, но с по-нисък процент играчи на флоп. Сканирайте активните маси, докато не откриете такава, която пасва на вашите изисквания и наблюдавайте как върви играта на нея.

Маса с големи потове и по-малко играчи на флоп обикновено означава, че има по-малко играчи, плащащи безразборно и един или двама агресивни играчи, които обвързват сериозно суми в играта си, най-често с комбинация от префлоп рейз ходове, а точно това трябва да търсите. Когато повече играчи виждат флопа, променливостта в играта се увеличава; колкото по-трудно е да оставате срещу един или двама, толкова по-вероятно е силните ви ръце да бъдат побеждавани. Избирайки маса с агресивни играчи (особено такива, които обичат да рейзват и ри-рейзват преди флопа, за да изолират) има по-голяма вероятност да оставате само срещу един опонент, където склонността ви към подбиране на силни ръце ще ви осигурява предимство над обхватите от стартови ръце на добър разпуснат агресивен играч.

С минималното за масата (макар че винаги може да почвате с удвояване на минимум от $10 в $0.10/$0.25 игра, ако искате малко повече игра), се оглеждайте се за позиция, отляво на която да има агресивен играч (да, точно това ви трябва - да имат позиция спрямо вас).

Още едно ключове нещо е търпението; да чакате по-прилични ръце. В холдем ще играете големите чифтове (от аса до десетки) и силните аса (от боя или не) най-ниско до асо-дама. На крайна позиция може да прибавите и чифтове, надолу до седмици, аса от боя до асо-десетка и от различни бои до асо-вале.

В PLO, ръце като две аса или попове от боя, където всичките четири карти работят добре и това са ръцете, които ви трябват. Когато ви попадне такава добра ръка ви се ще да платите, знаейки, че агресивният играч ще рейзне и ще получи някой и друг "клиент", след което вие може да рейзвате, влизайки all-in. Очевидно трябва да смесвате, рейзвайки и от бутона с добри ръце, за да не станете твърде предвидими. В холдем игри стратегията е до известна степен различна от тази в Омаха; обикновено е по-добре да сте рейзващия, за да ограничавате броя на играчите на флопа.

За щастие същият този разпуснат агресивен играч може да рейзва, осигурявайки ви защита и в директен двубой вие ще имате около 3-1 за парите си, докато сте фаворити в ръката в диапазона от 80/20 до 60/40. Това очевидно не е точна наука и ключът към успеха е да подбирате внимателно моментите. Понякога ще бъдете срещу двама други играчи в пота и макар че процентът ви за победа може да спада, вие все така ще имате добра възвращаемост на парите си. Трикът е да не ставате прекалено алчни - в момента, в който се удвоите, получавайки достатъчно за следващото ниво, излизате от масата и вдигате нивото.

Разбира се, може да експериментирате с тази стратегия допълнително, ако се чувствате комфортно на нивото и искате да се задържите там за известно време. Запомнете обаче, че идеята на вилнеенето е в качването на нивата.

Най-добрата част от този подход е фактът, че рискувате малко, за да спечелите много в кратък период от време, използвайки някаква форма на управление на сметката си: Докато играете на по-високи нива, отколкото може да си позволите, би трябвало да рискувате само около 5% от общия си капитал. Най-добрия начин да си гарантирате успешни сесии е да си определите задоволяващ ви максимум и да си биете шута, когато го получите. Ако на някакъв етап стигнете до момент, в който пред вас има повече от 10% от наличните ви пари (ли повече от всичките тях), взимайте и бягайте.

Макар че така няма да си създадете много приятели (малките стакове обикновено са мразени и презирани), на покер масата няма приятели и онлайн играта ви позволява да се държите по начин, по който не бихте на живо.

Внимавайте, обаче, защото този подход е малко каскадьорски и не бива да се осланяте много на него. Ако се практикува правилно, това е страхотен начин за трупане на пари на прилични нива с минимален риск. Ако се справяте добре, спокойно може да превърнете начален депозит от $50 в няколко хиляди, с които да играете по-стандартно на $0.50/$1, докато от време навреме вилнеете на по-високи нива, на които, ако нещо се обърка, просто губите $5. Покажете ми недостатък…