2. - Русия
  3. Зенит разби ЦСКА с 2:0 на „Петровский” – четирима ще спорят за титлата в Русия

Зенит разби ЦСКА с 2:0 на „Петровский” – четирима ще спорят за титлата в Русия

Зенит спечели 109-ото дерби между отборите на Зенит (Санкт Петербург) и ЦСКА (Москва) в най-очаквания мач от 23-я кръг на руското първенство. Домакините надиграха категорично столичния си съперник и с попадения на Матея Кежман и завърналия се това лято Владимир Бистров Зенит се намеси в шампионската битка в Премиер лигата.

Отличен мач направи именно Бистров, който се разписа за четвърти път в четвърти пореден мач за своя отбор. Той също така изработи и дузпата, с която Кежман откри резултата в края на първото полувреме.

Домакините разполагаха с изключително надмощие над съперника си през първите минути на срещата. Нападателят Фатих Теке разтърси гредата на Акифеев в 25-ата минута на срещата, след удар с глава от флангово центриране. Гостите отвърнаха с опасни изтрели на Игнашевич и Милош Красич, но не успяха да устискат нулевото равенство до края на първата част. В последните секунди Бистров изпрати силен изстрел към средата на наказателното поле. В отчаян опит Игнашевич протегна ръка и отклони топката. Зад бялата точка застана подвизаващият се под наем Кежман и с хладнокръвно изпълнение в средата на вратата заблуди Акинфеев.

През втората част натискът на домакините се засили, а Кежман и Теке не спираха да тормозят отбраната на ЦСКА. В 70-ата минута Бистров можеше да удвои, но „грешникът” Игнашевич този път успя да изчисти в корнер. Три минути по-късно Акинфеев показа висока класа, спасявайки последователни удари на Бистров и бранителят Ким Дон Чжин. В 87-ата Бистров успя да се разпише за четвърти пореден път, след като заблуди трима бранители на „армейците” и стреля ниско в ъгъла.

В крайна сметка Зенит нанесе първа победа на ЦСКА след идването на испанския специалист Хуанде Рамос. Преди това той изведе тима си до победи срещу Динамо и Криля Советов с по 3:0. Под ръководството на „временния” Анатолий Давидов Зенит набра сериозно темпо и в рамките на четири поредни победи „белите” се върнаха сред водещите състави с реални шансове за борба за титлата.