2. - Шампионска лига
  3. Твенте и Бенфика не се победиха в супер мач (видео)

Твенте и Бенфика не се победиха в супер мач (видео)

Николай Михайлов с 90 минути и няколко добри спасявания

Твенте и Бенфика завършиха 2:2 в невероятен мач от плейофната фаза за влизане в групите на Шампионската лига.

Двубоят предложи много драматични моменти и качествени изпълнения и в крайна сметка нито един от двата отбора не успя да наложи волята си, като по този начин развръзката в сблъсъка между тимовете бе оставена за реванша в Португалия следващата седмица. За холандския вицешампион цял мач изигра националният вратар на България Николай Михайлов.

Само 3 минути след началото на мача Ники Михайлов трябваше да показва класата си. Гайтан направи хубава солова акция, стреля опасно по земя, но българският страж на Твенте изби с крак в корнер. В 6-ата минута с първата си сериозна атака домакините откриха, а голмайстор стана Люк де Йонг. Нападателят шутира от границата на наказателното поле и направи Артур безпомощен за 1:0, отбелязвайки красиво попадение.

В 21-ата минута Оскар Кардосо изравни. Груба грешка в центъра на терена на Брама позволи на Аймар да му отнеме топката и да подаде на Кардосо, който от около 25 метра разстреля Михайлов. Секунди по-късно Брайън Руис изведе отлично Дени Ландзаат, но Артур парира удара на полузащитника на Твенте.

В 28-ата минута Тиендали опита да изненада вратаря на Бенфика с далечен удар отляво, но топката мина покрай гредата на Артур. 10 минути преди почивката португалският гранд осъществи пълен обрат. Прекрасна комбинация между Витцел и Кардосо завърши с пас на Витцел към Нолито и юношата на Барселона нямаше как да сбърка на празна врата.В 43-ата минута Брайън Руис изпълни пряк свободен удар от сериозна дистанция, но въпреки това сериозно затрудни бразилският страж на „орлите” Артур, който изби в корнер. Все пак до края на полувремето Твенте имаше още една възможност да изравни, но ударът от воле на Ландзаат отново бе спасен от Артур. Така първата част завърши с преднина от 2:1 за Бенфика.

Първото сериозно положение за второто полувреме бе пред вратата на Бенфика. След центриране от фаул отляво последва разбъркване в наказателното поле на гостите, но в крайна сметка защитник на португалския тим изчисти. В 57-ата минута Аймар хитро подаде на Нолито, но Ники Михайлов не бе затруднен от удара на нападателя на Бенфика.

Събитията обаче веднага се пренесоха пред вратата на португалците. Влезлият като резерва Ола Джон успя да центрира към Де Йонг, но поредна фантастична изява на Артур на вратата на „орлите” не позволи резултатът да бъде променен.

В 68-ата минута домакините изпуснаха още едно много хубаво положение за гол. Янсен изведе Брайън Руис, костариканецът се ориентира добре в наказателното поле и подаде хубаво на де Йонг, но ударът на голмайстора за Твенте бе спасен от Артур, а при добавката на Брама топката бе пратена далеч над вратата.

Малко по-късно Хавиер Савиола от Бенфика би отдалеч, но встрани от вратата. В 72-ата минута пък Кардосо опита да реши мача в полза на „орлите”, но Михайлов спаси. В ответната атака Брайън Руис отново не успя да преодолее Артур, който за пореден път спаси тима си от сигурен гол. В крайна сметка Руис най-накрая спечели битка срещу Артур в 79-ата минута. Много активният Ола Джон центрира на главата на звездата на холандския отбор и резултатът бе изравнен, макар да имаше претенции от страна на Бенфика за нарушение при гола. Последният шанс, който се откри пред един от двата отбора до края на мача, бе за гостите от Португалия. В даденото от съдията продължение Савиола и Нолито комбинираха и последният бе изведен сам срещу Михайлов, но при опита за прехвърляне топката се отби от българина и излезе в ъглов удар.

Това бе краят на този много интересен мач, изпълнен със страхотни моменти и пред двете врати и в крайна сметка равенството се оказа справедливо. Другата седмица на митичния "Луш" ще се изиграе реваншът, в който ще се определи кой измежду Твенте и Бенфика ще продължи в групите на Шампионската лига.

Съставът на Твенте: Михайлов; Корнелисе; Дъглас; Визгерхоф; Тиендали(75-Бюсе); Ландзаат(46-Янко); Брама; Янсен; Руис; Байрами(58-Джон); Де Йонг;

Съставът на Бенфика: Артур; Перейра; Луизао; Гарай; Емерсон; Хави Гарсия; Витцел; Гайтан(56-Рубен Аморим); Нолито; Аймар(64-Савиола); Кардосо(87-Матич);