2. Световен футбол
  3. 10 гърци заключиха вратата за 0:0 с Япония и класираха Колумбия напред (ВИДЕО)

10 гърци заключиха вратата за 0:0 с Япония и класираха Колумбия напред (ВИДЕО)

Капитанът на "елините" Костас Кацуранис беше изгонен още преди почивката, но "самураите" така и не успяха да вкарат

Гърция удържа 0:0 срещу Япония с човек по-малко в Натал и класира напред лидера в Група C на световните финали Колумбия. „Елините” играха цяло второ полувреме с човек по-малко заради червения картон на капитана Костас Кацуранис в 38-ата минута, но успяха да удържат точката, а с това и шансовете за продължаване на осминафиналите.

Там вече са колумбийците, които по-рано в четвъртък победиха Кот д’Ивоар с 2:1 и вече няма как да бъдат изместени от челните две места със своите 6 точки. Селекцията на Хосе Пекерман играе своя първи Мондиал от 1998 година насам.

На „Арена дас Дунас” в Натал гръцкият наставник Фернандо Сантош пусна като титуляр дефанзивния халф на Олимпиакос Янис Маниатис, въпреки че той заплаши да напусне лагера на гърците заради скандал на тренировка. Южните ни съседи заложиха на наглед офанзивен състав с Митроглу, Фетфацидис и Самарас.

От другата страна Алберто Дзакерони взе смело решение и остави голямата звезда Шинджи Кагава на пейката, за да включи Йошито Окубо.
И двата отбора излизаха с мисълта за атака, след като загубиха първите си срещи в групата. Но първото интересно положение дойде чак в 10-ата минута, когато Панайотис Коне напредна през центъра и силният му изстрел беше право в стража Ейджи Кавашима.

Япония имаше над 75% владение на топката за първото полувреме, но рядко намираше начин да затрудни вратаря Орестис Карнезис. Окубо шутира неубедително, а после завъртя още един опит покрай целта.

Мачът доби нов облик в 38-ата минута. Кацуранис имаше жълт картон за шпагат в краката на Осако, а 11 минути по-късно  спъна другия капитан Макото Хасебе и реферът от Салвадор Жоел Агилар му показа пътя към съблекалните с втори жълт картон. Това беше първи червен картон за Гърция на световни първенства.

С 10 души Фернандо Сантош направи две промени на почивката и жертва Фетфацидис и Митроглу, за да пусне ветерана Карагунис и Теофанис Гекас.

Дзакерони включи Ясухито Ендо, а в 57-ата минута на терена се появи и звездата на Манчестър Юнайтед Шинджи Кагава.

Започна обстрел на гръцката врата, но точният удар така и не идваше. Окубо пропусна най-доброто положение като би неточно в 68-ата минута, а европейският шампион от 2004 година удържа двете нули с човек по-малко.

Колумбия вече се класира за осминафиналите с 6 точки, Кот д’Ивоар има 3, а Гърция и Колумбия по една. В последните мачове от групата гърците играят със „слоновете”, а Япония с колумбийците. И Гърция, и Япония се нуждаят от победи в тези мачове, за да имат шанс да продължат напред.