2. Световен футбол
  3. Домакинът Екваториална Гвинея ликува за сметка на Обамеянг и компания (ВИДЕО)

Домакинът Екваториална Гвинея ликува за сметка на Обамеянг и компания (ВИДЕО)

Феребори Доре направи асистенция и помогна на Конго също да се класира напред

Домакинът на Купата на Африканските нации Екваториална Гвинея поднесе голямата сензация в Група А като победи Габон с 2:0 и изхвърли Пиер-Емерик Обамеянг и компания от турнира. Така Екваториална Гвинея за втори път в своята история излезе от групите на турнира.

По същото време Конго надви Буркина Фасо с 2:1 и завърши като лидер в групата със 7 точки. Екваториална Гвинея продължава напред на второ място с 5, а Габон и Буркина Фасо отпаднаха.

На стадиона в Бата домакините на турнира излязоха като аутсайдери срещу Обамеянг и компания, но започнаха много силно. В първите 15 минути Габон бе натикан в своята половина, ала постепенно изнесе играта и габонците изпуснаха две положения до почивката.

В 53-ата минута Палун спъна Балбоа в наказателното поле и домакините получиха дузпа. Самият Хавиер Балбоа застана зад топката и прецизно изпрати в левия ъгъл за 1:0.

Обамеянг проби на фланга и пусна за Було, който изпусна от чиста позиция. Габон плати скъпо за пропуските си и 4 минути преди края Нсуе стреля, вратарят Овоно спаси, но Ибан Салвадор направи точна добавка за 2:0 и публиката в Бата буквално пощуря.

След края стадионът изригна в едно общо мощно празненство на играчи и фенове.

Историята се повтори и в другия мач от групата. Буркина Фасо търсеше победата, но направи пропуски преди почивката и получи наказанието си, за да загуби с 1:2 от Конго.

Бившият играч на Ботев (Пд) Феребори Доре и голаджията на конгоанците Бифума направиха големи пропуски в началото на второто полувреме, но бързо се реваншираха.

В 51-ата минута Доре получи отдясно и нахлу, а после достави удобна топка по земя за Тиеви Бифума, който отблизо не сбърка за 1:0. В ситуацията за гола имаше засада при паса към Доре, но съдиите не забелязаха това.

Селекционерът на Буркина Фасо пусна двама нападатели в лицето на Бертран Траоре и Аристид Бансе, но именно Траоре направи голям пропуск след добра игра на Бансе.

Светлина в тунела за Буркина Фасо се появи в 86-ата минута, когато Уедраого центрира чудесно и Бансе обърна топката в ъгъла за 1:1.

Всичко рухна обаче за Буркина Фасо още в следващата минута. Вратарят Сану излезе да боксира наглед безобидно центриране от пряк свободен удар, но го направи право в резервата Ондама, който замени Доре, и топката мина зад голлинията – 2:1 за Конго и първо място за тях в групата.

Във фазата на четвъртфиналите Конго ще срещне втория отбор от група B, а Екваториална Гвинея ще играе с лидера в група B, където нищо не е решено между Тунис, ДР Конго, Кабо Верде и Замбия.