2. Световен футбол
  3. Драма с дузпи прати Египет на финал за Купата на африканските нации (ВИДЕО)

Драма с дузпи прати Египет на финал за Купата на африканските нации (ВИДЕО)

Салах и компания ще се изправят срещу Сенегал в спор за трофея

Египет се класира на втори пореден финал за Купата на африканските нации. Мохамед Салах и компания изхвърлиха домакините от Камерун с 3:1 след изпълнение на дузпи. Редовното време и продълженията завършиха без гол - 0:0.

При наказателните удари тимът на "неукротимите лъвове" вкараха само едно от четирите си изпълнения, докато египтяните бяха безпогрешни - три от три и в спора за трофея ще се изпарят срещу Сенегал, който в сряда елиминира Буркина Фасо.

Първата спорна ситуация дойде третата минута, когато Никола Муми Нгамалеу се свлече на терена, но главният съдия беше категоричен, че няма основания за дузпа. Четвърт час по-късно египтяните извадиха късмет. Нгаджуи засече с глава центриране от ъглов удар. Топкатаобаче срещна сглобката и не влезе. Последва добавка на Венсан Абубакар, но защитник успя да отклони в нов корнер.

До почивката Камерун продължаваше да натиска, но така и не стигна до гол. Нгадеу-Нгаджуи отправи нови два удара по посока вратата на Мохамед Абубагал, Първият от тях не беше точен, а втория не затрудни стража.

След почивката темпото на игра спадна. Колкото по-близо беше краят на редовните 90 минути, толкова по-предпазливи бяха двата отбора. Определено си личеше, че мачът отива към нулево равенство и продължения.

В 56-ата минута Мохамед Салах се озова на много добра позиция след грешка от страна на домакините, но Андре Онана съумя да се намеси. В 70-ата минута страховит удар от въздуха на Карл Токо Екамби облиза страничния стълб и профуча в аут, за радост на „фараоните“.

В последната минута от редовните 90 селекционерът на Египет Карлуш Кейрош беше изгонен след поредния спор със съдията. Специалистът получи втори жълт картон, респективно червен, и трябваше да напусне резервната скамейка. Неговите помощници поеха контрола върху мача, като получава инструкции по радиостанция.

В продълженията Египет беше по-близо до гола на два пъти, макар че двата отбора видимо очакваха дузпите. В 101-вата минута удар на Салах от границата на наказателното поле премина опасно близо покрай вратата на Камерун. В края на второто продължение египтяните имаха последната дума преди наказателните удари. Рамадан Собхи обаче не успя да се възползва от добра ситуация, а защитниците на домакините изчистиха далеч от наказателното поле.

След като в продължение на два часа игра гол не падна, се стигна до изпълнението на 11-метрови наказателни удари. Египет беше безгрешен и дори не се наложи на Мо Салах да изпълнява дузпа. В грешници за Камерун се превърнаха Аролд Мукуди, Джеймс Леа Силики и Клинтън Н'Жие. Похвали заслужава вратарят Мохамед Абубагал, който спаси два от ударите, а Н‘Жие прати топката в аут.