2. Световен футбол
  3. ИСТОРИЧЕСКО: Сенегал за първи път е шампион на Африка! (ВИДЕО+СНИМКИ)

ИСТОРИЧЕСКО: Сенегал за първи път е шампион на Африка! (ВИДЕО+СНИМКИ)

След драма с дузпи срещу рекордьора по отличия Египет

За първи път в историята националният отбор на Сенегал спечели турнира за Купата на африканските нации.

Това стана факт след драматична победа с 4:2 след дузпи над рекордьора по отличия Египет във финала на 33-ото издание на турнира.

Редовното време и продълженията на срещата приключиха при резултат 0:0, макар че още в началото й Садио Мане пропусна дузпа.

Той обаче отбеляза победната такава и така донесе трофея на своя тим, както и голямо разочарование за съотборника си в Ливърпул Мохамед Салах.

Финалът в камерунската столица Яунде се игра на най-големия стадион в страната, носещ името на дългогодишния президент Пол Бия. Самият държавен глава бе на трибуните, където бяха още президентите на ФИФА Джани Инфантино и на КАФ Патрис Мотсепе.

Мачът започна на високи обороти, а Сенегал успя да овладее инициативата и още в 4-ата минута стигна до дузпа.

Тогава Салиу Сис проби в наказателното поле, където бе повален от Абделмонем и съдията посочи бялата точка. Зад топката застана Садио Мане, но преди това Мо Салах се приближи до вратаря си за бързи инструкции.

Скоро към тях се присъедини и самият Мане, който също каза нещо на стража. При изпълнението обаче Абу Габал не трепна и отрази силния удар в 7-ата минута, за да получи поздравления от съотборниците си, както и наградата за играч на мача впоследствие.

Въпреки това Сенегал продължи да изгражда по-опасните атаки в срещата. В 23-ата минута отново се откри добра възможност пред Мане, но той не успя да засече топката след прострелно центриране отдясно.

Пет минути по-късно Мохамед Салах премина през няколко съперника с топка в крака, но после стреля слабо по земя и Едуард Менди улови.

След това Египет заигра по-силно и вратарят на лондонския Челси трябваше отново да се намесва 3 минути преди почивката.

В 42-ата Менди блесна със спасяване след хубав диагонален изстрел на Салах, за да се оттеглят двата отбора на почивка при резултат 0:0.

Сенегал започна по-добре и второто полувреме, но Мане направи още един пропуск. Този път той не успя да улучи вратата от свободен удар на добра позиция.

Последваха няколко центрирания към наказателното поле на двата отбора, но те не донесоха резултат, нито пък опита на Махмут Хасан-Трезеге да се разпише с глава в 70-ата минута.

Постепенно двата отбора заиграха по-предпазливо и Египет се прибра в своята половина. В 80-ата минута Мане спечели нов свободен удар в близост до границата на наказателното поле, ала стреля над целта.

До края на редовното време се стигна до още няколко центрирания, но в крайна сметка то приключи без попадения и финалът влезе в продължения.

В първото от тях головите положения на практика липсваха до 100-ата минута, в която вратарят на Египет за пореден път трябваше да показва класа.

Той го стори, избивайки в корнер удар с глава отблизо, а след последвалия ъглов още един такъв профуча на сантиметри над напречната греда.
Така двата тима размениха полетата си при нулево реми.

Във второто продължение всеки от двамата вратари отрази по един мощен шут, за да се стигне в крайна сметка до рулетката на дузпите.

Първите две изпълнения на отборите бяха точни, но при третите всеки от тях сгреши.

Първо виновникът за дузпата в самото начало Мохамед Абделмонем удари страничната греда, а после изстрелът на Буна Сар бе спасен от вратаря на „фараоните“.

Последваха 2 вкарани дузпи и пропуск на Моханад Лашин, което позволи на Садио Мане да реши всичко с точен удар от бялата точка.

Звездата на Ливърпул този път бе безпогрешен и така Сенегал ликува с историческия си първи трофей от турнира за Купата на африканските нации.

СЕНЕГАЛ – ЕГИПЕТ 4:2 след дузпи (0:0)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

СЕНЕГАЛ: 16. Едуард Менди, 22. Абду Диало, 3. Калиду Кулибали (к), 2. Салиу Сис, 8. Шейку Куяте, 6. Нампалис Менди, 18. Исмаила Сар, 5. Идриса Гай, 10. Садио Мане, 19. Фамара Диедиу;

ЕГИПЕТ: 16. Габаски, 8.Ашоур, 2. Абеделмонем, 15. Хамди, 13. Фатоух, 4. Ал-Сулая, 5. Хамди Фати, 17. Елнени, 22. Омар Мармуш, 14. Мустафа Мохамед, 10. Мохамед Салах (к);