2. Световен футбол
  3. Камерун разби Тунис и се класира за 7-о световно +ВИДЕО

Камерун разби Тунис и се класира за 7-о световно +ВИДЕО

"Неукротимите лъвове" поставиха рекорд за Африка

Камерун се класира на Световно първенство за рекордния за Африка седми път. Това стана след победа с 4:1 над Тунис във втория мач между двата тима от баражите на Черния континент, игран в слънчево Яунде. С два гола през второто полувреме на Жан Макун отборът на Фолкер Финке се превърна в третият африкански тим, намерил място на финалите в Бразилия след Нигерия и Кот д’Ивоар.

Камерун не губи време в откриването на резултата след нулевото равенство в първия мач в Радес миналия месец. Пиер Уебо се възползва от суматоха в защитата на гостите след три минути игра. Бенджамин Муканджо удвои преднината на „неукротимите лъвове” с изтичането на първия половин час преди Тунис да отвърне на удара чрез Ахмед Акаичи в началото на второто полувреме. Жан Макун запечата победата с голове в 65-ата и 86-ата минути.

След като направиха дебют без загуба през 1982 г., камерунците се класираха на всички световни първенства, с изключение на едно, откакто достигнаха четвъртфиналите през 1990 г.

Те не успяха да се класират за Германия 2006 след пропуснатата от Пиер Воме дузпа в добавеното време на последната си квалификация, което доведе до бунт в Яунде.

Капитанът Самуел Ето’о, 32-годишен, имаше тихи 90 минути тази вечер. Един от най-големите африкански футболисти на всички времена ще пътува до Бразилия за може би последното си световно първенство, където ще има финална възможност да се съревновава с подвизите на героя от детството си Роже Мила.

През 1990 г. 38-годишният по това време Мила изведе Камерун до последните 8 и сега Ето’о, Финке и останалите „неукротими лъвове” ще се опитат да се класират за първи път на елиминации от онова незабравимо представяне.