2. Световен футбол
  3. Катар спечели историческа първа купа на Азия

Катар спечели историческа първа купа на Азия

Тимът на Феликс Санчес срази четирикратния шампион Япония на финала

Катар спечели първата в историята си Купа на Азия. На финала в Абу Даби футболистите на Феликс Санчес изненадващо победиха четирикратните шампиони от Япония с 3:1. Домакините на Мондиал 2022 извървяха пътя до последния мач без да допуснат нито едно попадение, а в крайна сметка завършват турнира със 7 победи от 7 мача и голова разлика 19:1.

В герой срещу Япония се превърна Акрам Афиф, който е собственост на испанския Виляреал, но играе като преотстъпен в родния си клуб Ал Сад. 22-годишното крило асистира за първите два гола на катарците и сложи точка на спора, реализирайки третото попадение от дузпа.

Катар откри резултата още в 12-ата минута, когато Афиф центрира в наказателното поле и Алмоез Али прати топката във вратата на Шучи Гонда със задна ножица за 1:0. Четвърт час по-късно Абдулазиз Хатем удвои преднината на своя тим, след като получи пас по зема от Акрам Афиф и шутира с левия крак малко зад дъгата на наказателното поле - 2:0.

Все пак в 69-ата минута Япония успя да върне едно попадение. Юя Осако изведе Такуми Минамино сам срещу вратаря и той го прехвърли за 2:1. Малко преди края обаче капитанът на японците Мая Йошида игра с ръка в собственото си наказателно поле, а след консултация с ВАР съдията отсъди дузпа, реализирана от Афиф за 3:1.

Досегашното върхово представяне на Катар за Купата на Азия бе пето място преди четвърт век - през 1984 година в Малайзия.

Алмоез Али пък счупи рекорда на иранската легенда Али Даеи за най-много вкарани голове в рамките на един турнир - 9.