2. Световен футбол
  3. Контузен вратар донесе титлата на Кот д’Ивоар в турнира за Купата на Африка (СНИМКИ)

Крайният изход се реши след изпълнение на дузпи – 9:8 за „слоновете”

Националният отбор на Кот дИвоар спечели турнира за Купата на Африка след истинска драма на финала срещу Гана. Победителят се реши след изпълнение на дузпи. Вратарят Бубакар Бари се превърна в големия герой за „слоновете”, който се контузи в началото на изпълнението на наказателните удари, но въпреки това пази до края и дори вкара последната решителна дузпа за крайното 9:8, с която донесе трофея за отбора на селекционера Ервe Ренар.

Това бе 30-ото издание на турнира. През 1992 година двата отбора също се изправиха на финалния двубой. Тогава „слоновете” се наложиха след изпълнения на дузпи и 11:10.

Селекционерът на Гана Аврам Грант преживя втори кошмар с дузпи на финал. През 2008 г., когато бе начело на Челси, отстъпи от Манчестър Юнайтед в руската столица Москва в Шампионската лига.

Първият точен удар в срещата бе отправен в 14-ата минута. Тогава Яя Туре стреля силно от пряк свободен удар, успя да прехвърли стената, но прати топката право в ръцете на вратаря.

Малко след това Дие от Кот дИвоар влезе много грубо на Лакасо – право с бутонката си в слабините на противника. Главният съдия му показа жълт картон, въпреки претенциите на Гана за директен червен.

В 17-ата минута Жервиньо намери много добре Градел след грешка в защитата на Гана при изнасянето на топката, но футболистът с номер 15 шутира  много силно над горната греда.

В 25-ата минута Гана беше много близо до това да открие резултата. Атсу отправи истински снаряд към Бари, но за щастие на вратаря, топката се отби от лявата греда. Малко по-късно „черните звезди” удари отново гредата. Този път Андре Аю шутира от малък ъгъл и прати топката в десния стълб.

До края на полувремето двата отбора намалиха темпото с цел да се избегнат рискове за получаване на гол точно преди почивката, предвид огромния залог в двубоя, и логично футболистите се оттеглиха към съблекалните при нулево равенство.

През второто полувреме отборът на Гана действаше по-активно и създаде по-опасните положения, докато футболистите на Кот дИвоар дебнаха за грешки и трудно организираха опасни атаки.

Атсу намери добре Асамоа Гиан на границата на наказателното поле в 53-ата минута, той стреля силно, но много неточно над горната греда.

В 59-ата минута се стигна до любопитен момент, при който Бой и Байли се спречкаха и си размениха удари в лицата, които обаче останаха незабелязани от главния съдия и последствия нямаше.

Мубарак от Гана изпробва късмета си с мощен удар от дистанция, но топката мина на около метър от горната греда. Малко след това Бой засече центриране в наказателното поле с глава, но и той не успя да намери очертанията на вратата.

В 88-ата минута Мубарак изпълни силно пряк свободен удар, топката се отби от главата на футболист от Кот дИвоар, но въпреки това страничният рефер посочи, че няма ъглов удар. Това, разбира се, предизвиква гневна реакция от страна на Мубарак.

В самия край на редовното време отборът на Кот дИвоар бе много близо да се поздрави с победата, но вратаря Разак се намеси решително при остро центриране в наказателното поле от Серж Орие.

Така, е стигна до двете продължения от по 15 минути. „Черните звезди” продължиха много по-настойчиво да търсят гола. Футболистите на селекционера Аврам Грант пробваха всичко – центрирания, бързи атаки по фланговете и удари от дистанция. И въпреки усилията на двата отбора да решат всичко в рамките на тези тридесет минути, се стигна до рулетката на дузпите.

Първи изпълни Мубарак, който не остави никакви шансове с мощния си удар на Бари. След това Бони застана зад топката за „слоновете”, но новия футболист на Манчестър Сити удари горната греда. Втората дузпа за Гана изпълни Джордан Аю. Той шутира технично по земя с десния крак и Бари не помръдна от мястото си – 2:0. Тало направи вечерта за Кот дИвоар още по-кошмарна, след като не намери очертанията на вратата. Бари обаче спаси по чудесен третата дузпа на Гана, бита от Акуа. Орие намали на 2:1 с мощно изпълнение. Ачимпонг върна всичко отначало с шокиращо неточен удар – той прати топката на около метър от дясната греда. Новият футболист на Рома Сейду Домбия изравни резултата за 2:2 с чудовищно изпълнение.

След тази дузпа обаче драмата стана пълна. Вратаря Бубакар Бари получи контузия и се наложи вратаря да пази с болки. Андре Аю изпълни поредния удар безпогрешно за 3:2. Яя Туре се нагърби да изпълни решителния пети удар и футболистът на Сити доказа защо е футболист номер 1 на Африка за 2014 г.

Менса бе точен за 4:3 за Гана. Той бе точен, въпреки че се подхлъзна в последния момент. Саломон Калу не трепна за 4:4. Баду направи 5:4, въпреки че вратаря улови ъгъла и дори леко докосна топката. След него Коло Торе замалко не скъса мрежата за 5:5. Харисън Афу отново изправи „слоновете” до стената за 6:5. Серж Канон обаче изпълни брилянтно с левия крак и - ново равенство. След това Баба направи 7:6 за Гана. Бейли не трепна и направи 7:7, засилвайки още повече молитвите, отправяни и от двата лагера. При дузпа, изпълнена от Бой, Бари улови ъгъла, но все пак топката се оплете в мрежата му за 8:7. Дие, който беше изгонен на националния стадион „Васил Левски” в двубоя на Базел и Лудогорец от Шампионската лига, реализира за 8:8.

Накрая и вратарите застанаха зад топката. Разак изпълни, но Бубакар Бари спаси, което засили болката в контузията му. Това не се хареса на Разак и тръгна да го изправя. Въпреки всичко, той все пак изпълни своя удар и донесе титлата за Кот дИвоар.