2. Световен футбол
  3. Кот д'Ивоар срази ДР Конго с 3:1 и очаква финала за Купата на Африка (ВИДЕО+СНИМКИ)

Снаряд на Яя Туре, точен шут на Жервиньо и гол с коляно пратиха "слоновете" на един мач от титлата

Кот д’Ивоар надигра ДР Конго с 3:1 в първия полуфинал за Купата на Африканските нации и стигна до големия финал в неделя. Яя Туре изведе „слоновете” напред с истински снаряд, после Мбокани изравни от дузпа, но Жервиньо вкара преди почивката, а Вилфред Канон реши всичко с трети гол в средата на втората част.

Звездите на Кот д’Ивоар започнаха мудно турнира и вкараха само три гола в груповата фаза, но в два поредни мача от елиминациите нанизаха по три в един двубой.

Тази вечер в Бата момчетата от ДР Конго започнаха силно и вратарят спаси удар отблизо на единия от двамата тарани на конгоанците – Бокила.

След 15-ата минута Кот д’Ивоар стабилизира изявите си. В 21-ата Бони пое с гръб към вратата и в опита си да стреля се подхлъзна комично, но това се превърна в пас за съотборника му в Манчестър Сити Яя Туре, който от границата на наказателното поле щеше да скъса мрежата със снаряд под гредата в центъра на вратата – 1:0.

Радостта на котдивоарците бе кратка, защото само две минути по-късно защитникът Байли не прецени полета на една топка, скочи по-рано и тя го удари по ръката в наказателното поле и ДР Конго получи дузпа. Нападателят на Динамо Киев Диумерси Мбокани прецизно изпрати в долния десен ъгъл и изравни, въпреки че вратарят позна ъгъла.

Мбокани изпусна да затрудни вратаря с глава в 38-ата минута, а секунди по-късно Серж Орие центрира меко, Жервиньо засече с глава, но бранителят Закуани изби с глава точно на голлинията и извади топката с помощта на напречната греда.

Звездата на Кристъл Палас Яник Боласие сбърка елементарно в центъра, Бони тръгна през центъра и изведе Жервиньо вдясно, а нападателят на Рома с хубав шут оплете в далечния десен ъгъл за 2:1.

Втората част започна куриозно, защото десният бек на ПСЖ Серж Орие не излезе на терена заедно със съотборниците си, а полувремето започна без него и 60-70 секунди по-късно той просто притича на терена сякаш нищо не се е случило.

Кот д’Ивоар играеше уверено след почивката и Орие и Яя Туре опитаха индивидуални пробиви, като халфът на Манчестър Сити накара Кидиаба да спасява с удар от малък ъгъл.

„Слоновете” решиха мача в 68-ата минута, когато Орие се измъкна на първа греда след корнер, Кидиаба спаси удара му с глава, но Вилфред Канон много находчиво с коляно върна право под гредата и зад голлинията за 3:1.

До края отборът на Ерве Ренар диктуваше събитията и можеше да вкара още, но Жервиньо изпусна сам срещу вратаря.

В четвъртък от 21:00 Гана и домакинът Екваториална Гвинея ще определят и втория финалист. Мачът за титлата е в неделя, пак от 21:00.