2. Световен футбол
  3. Първа победа за Конго на Купата на Африка от 1974 година

Първа победа за Конго на Купата на Африка от 1974 година

Конгоанците чакаха 41 години за успеха с 1:0 над Габон

Неистова радост завладя играчите на Конго след първата им победа за Купата на Африканските нации от 41 години насам. Аутсайдерът надви Габон с 1:0 в Група А на турнира и временно поведе в класирането.

Преди началото на турнира в Екваториална Гвинея, Конго не се бе разписал в континенталния турнир от 1992 година и беше в серия от 14 мача без успех. Последната победа на Конго датираше от далечната 1974 година, а през сега през 2015-а намери мрежата и в двете си срещи досега. Всъщност, съдбата се усмихна на Конго още в квалификациите, когато отборът загуби баража срещу Руанда след дузпи, но после Руанда бе извадена от турнира заради пускането на нередовен играч.

Първата част на стадиона в Бата по никакъв начин не вещаеше подобен развой на събитията. Габонците, водени от голямата си звезда Пиер-Емерик Обамеянг от Борусия (Дортмунд) играеха по-добре, ала им липсваше завършващия удар.

Евуна заложи топката за играещия под наем в Чарлтън Фредерик Було, чието воле профуча малко над целта в началото.

Бука-Муту даде повече скорост в атаките на конгоанците и стреля от външната страна на мрежата, а в ответната атака Евуна стреля мощно, вратарят някак успя да избие и имаше късмет, че рикошетът в главата на Борис Мубио не прати топката в мрежата.

Мадинда надигра двама защитници, но изстрелът му мина покрай далечната греда и почивката дойде при 0:0.

Втората част започна шокиращо с гол за Конго, който се оказа и победен. Бука-Муту центрира добре от корнер, Екуеле-Манга можеше да изчисти, но ужасяващо прати на крака на капитана на Конго Принс Онианге, който добута зад голлинията – 1:0 в 48-ата минута.

До края габонците изглеждаха стъписани и така и не намериха начин да изравнят.

Така Конго поведе в класирането с 4 точки, Габон има 3 след победа и загуба, Екваториална Гвинея е с 2, а Буркина Фасо има 1.

В последните срещи от групата в неделя от 20:00 Конго играе с Буркина Фасо, а Габон излиза срещу домакина Екваториална Гвинея.