Три шампионски и три вицешампионски титли, както и бронзови медали, довели логично и до второто място в отборното класиране. Кой бе очаквал такъв супер успех на България на 37-ото световно първенство по тенис за журналисти в „Албена”?!
Тенис- коментаторът на ТV+ Тодор Попов стана двоен шампион в „старшата” група. Той на практика доказа, че човек се учи на тенис и от много ...гледане. Тошко бродеше неизменно под ръка със своя лаптоп из турнирния хотел „Сенди бийч” и денонощно (за ужас вероятно на своя „съквартирант” Николай Петров, шеф на Международния отдел на в.”Труд”?!) следеше Откритото първенство на САЩ по тенис. Така за първи път в историята на „журналистическите Уимбълдъни” (те стартират по идея на италианските колеги още през 1978 г. във Венеция) се стигна до български финал. При това между двама бивши световни вицешампиони - Попов срещу „родоначалника” още през 1983 г. на българските журналистически първенства Борислав Костурков (СБЖ). След продължила 2 ч. и 20 мин. борба при силен като за ветроходна регата вятър, по-добрата концентрация на Тодор Попов в решителните моменти и успешни минаващи удари наклониха везните в негова полза, въпреки че Костурков водеше с 5:4 игри и 40:15 (два сетбола) във втората част.
Втората си шампионска титла Тодор Попов заслужи на двойки в групата над 55 г. „Тандемът” му с много техничния словак Золтан Карпати, списвал преди сп. „Сло-вашки тенис”, се наложи в един също толкова драматичен мач над „майсторите” на двойките от Русия Владимир Серебряний и Александър Волков след 10:8 точки в „царския тай-брек”, игран като решителен трети сет.
Много приятна изненада поднесе председателят на родния ни Тенис-клуб „Журналист” Георги Дончев. В групата 45-55 г. с голяма воля за победа и интелигентна игра (въпреки ”кахърите” му по първенството като негов главен организатор) Жоро сломи с 2:1 сета съпротивата на сочения за фаворит Боян Главич (Словения) и грабна златния медал.
Нашите дами и особено видимо напредналата технически Десислава Кулелиева също дадоха своя принос за успешното представяне на българските журналисти – тенисисти. Фоторепортерката от в. „24 часа” склони глава единствено пред мощната и играеща „а ла професионалист” рускиня Александра Балашова, доцент по политически науки в Московския държавен университет (МГУ) и отговорен секретар на месечното списание на МГУ.
Деси завоюва и втора вицешампионска титла на двойки заедно с разделящата си времето между корта и грижите за малкия Даниел Йоана Андреева (сп.”HiComm”). Двете отстъпиха трудно на финала пред руския тандем Ал. Балашова и Людмила Ерастова. Впрочем Александра, която доста наподобява по физика и мощ на ударите си известната Динара Сафина, постигна на „Албена-2014” хет-трик, триумфирайки и в смесените двойки (те се играха в една обща група) с партньор Мариан Зима (Словакия).
Общо 60-ина колеги от 10 страни замениха временно лаптопи, микрофони и камери с тенис ракети и настървено заудряха топките „Хед про” напук на променящия силата и посоките си вятър в „Албена”. На откриването на световното първенство Маргита Тодорова, бизнес директор на курортния комплекс, припомни, че този „оазис за ваканции” (така гласи неговият слоугън) за втори път след 2003 г. приема най-добрите журналисти – тенисисти на планета. При това само седмица, след като „Албена” отбеляза тържествено 45-ата годишнина от своето основаване. Впрочем България сега за трети път организира най-престижната проява на Межународната асоциация на журналистите – тенисисти (AITJ), след като през 2009 г. тази чест се падна на Варна и „Св.св. Константин и Елена”.
Духа и традициите на тези годишни срещи се поддържат за съжаление от по-възрастните (над 55 г.). Те и сега на „Албена-2014” бяха почти половината от всички участници, докато младите са все още ...длъжници. Големият ентусиаст Владимир Аницинов от Скопие участва вече за 21-и пореден път в първенствата, пренебрег-вайки всички трудности и дори опасности по време на войната в бивша Югославия. Той заслужено получи специална награда от едни от основните спомоществователи сега на шампионата – Пенсионноосигурителната компания (ПОК) „ДСК- Родина”, „подсладена” с ... целувки от три „грации”- регионални представителки във Варна на тази най- динамично развиваща се компания. Какво да кажем пък за поляка Анджей Карчевски, който не само е играл на 35 от общо 37-те журналистически „Мондиала”, но е извоювал и над 20 световни титли, от които цели 12 поединично ?! Дори сега, вече на 74 години, дългогодишният спортен редактор от в. „Дженник людови” и Полската информационна агенция (ПАП) пак се окичи с бронз? Не случайно Анджей и Владо бяха третирани като „звезди” на заключителната гала вечер в казиното –вариете на „Албена”.
Часове по-рано пък като истинска „звезда” на корта блесна Мариан Зима (Словакия). В маратонски три финала за един ден – от изгрев до здрач, той повтори хет-трика на Ал. Балашова. Журналистът от братиславския всекидневник „Шпорт”, макар и най-възрастен в „младшата” група (до 45 г.), победи в спора за първото място по-младия с цели 10 години свой сънародник и колега Мартин Финдура с 2:1 сета. После в инфарктен мач на двойки, умело партниран от опитния сърбин Братислав Янич, Мариан отново „натъжи” своите сънародници М. Финдура и Роман Рокитка, измъквайки изпод носовете им златните медали с 10:5 точки в решителния „царски тайбрек”. Буквално минути след това М. Зима, който е и генерален секретар на AITJ, бе призован отново на корта. За да изковат заедно със Саша Балашова своя съвместен „хет-трик”, надигравайки трудно на смесени двойки балканския тандем на Оливера Доклестич (Черна гора) и Бр. Янич (Сърбия).
С техничната си игра и много бързо за годините си придвижване по корта силно впечатление направиха победителят поединично в групата 55 + словак Золтан Карпати и неговата сънародничка Елеонора Адамцова, най-силна сред „по-зрелите” дами (над 50 г.). Золтан стана така двоен шампион след първото му злато на двойки с Т. Попов. Петкратната шампионка в миналото на Словакия Ел. Адамцова пък има в актива си дори победа през 1972 г. над Мартина Навратилова. Същата година едва 15-годишната тогава Мартина става за първи път шампионка на ЧССР при жените. Три години по-късно тя поисква ...политическо убежище в САЩ.
С тези победи Словакия оглави в „Албена-2014” с общо 21 точки и неофициал-ното отборно класиране. България остана втора (заедно с Русия), само на 2 точки след победителя. Може би „на кадем” бяха и екипите от „Бабола”, с които бяха спретнати за шампионата нашите тенисисти и тенисистки. Победители и призьори се окичиха с медали и купи, получиха спортни пособия от „Бабола” или телефони от МТел и продукти на козметичната фирма Eau Thermale Avene.
Участниците в 37-ото световно първенство по тенис за журналисти и някои от гостите се пробваха и в други спортове. Играха боулинг в „Мол Варна”, плонжираха или затъваха в пясъка под звуците на музика в демонстративния турнир по плажен тенис. Най-сръчен с малките ракетки и сработен се оказа „дуетът” от бивша Югославия – сърбинът Братислав Янич и словенецът Боян Главич. На „Албена-2014” се състоя и премиерата за журналисти на турнир по плажен ....голф. Под палещите този ден лъчи на септемврийското слънце колегите страдаха и се радваха на попаденията си в голф игрището с 9 дупки на просторния плаж пред хотел „Калиакра”.
Най-универсален спортист се оказа словакът Мартин Финдура, победил и в голфа, и в боулинга. „Стожери” в съпътстващата програма на шампионата бяха посещенията в курорта „Златни пясъци” и напълно обновения и обявен за най-добър в Бълария хотел „Интернационал”, разглеждането на Двореца в Балчик и уникалната му Ботаническа градина.
Накрая президентът на AITJ Боян Будя, главен редактор на най-големия словенски всекидневник «Словенске новице» , и силната състезателка от Монтенегро (Черна гора) Оливера Доклестич обявиха сред аплодисменти домакина на «журналистическия Уимбълдън» през 2015 г. – адриатическия курорт Улцин, до границата на Черна гора с Албания. Щафетата през 2016 г. ще поеме Сплит.
Борислав КОСТУРКОВ
Албена - София
Снимки : Десислава Кулелиева и автора