2. Тенис
  3. Безумно: Неуморимият Надал победи във феноменален мач неудържимия Вердаско, Федерер вече го чака

Двамата испанци правят един от най-добрите мачове в историята на тениса

Рафаел Надал – Роджър Федерер е финалът на Australian Open. Това стана, след като неуморимият испанец показа безкрайната си воля, за да победи във феноменален и извън всякакви представи мач уникалния Фернандо Вердаско с 6-7(4), 6-4, 7-6(2), 6-7(1), 4-6. Мачът продължи изключителните 5 часа и 14 минути.

Така зрителите на "Род Лейвър Арина" ще видят в неделя мечтания двубой на титаните в тениса между Федерер и Надал.

Днешният двубой бе със сигурност един от най-добрите мачове в тениса през последните години. Едва ли някой по света очакваше, че двамата испанци могат да направят такова неподозирано зрелище, пълно с обрати и безумни разигравания.

Надал доказа защо победи Федерер на „Уимбълдън” – духът за победа, който показа испанецът би удивил всеки спортист и човек по света.

Вердаско пък разнищи на пух и прах въпросите дали е спрял закономерно фаворит номер 1 за титлата – Анди Мъри. Вердаско не само доказа на целия свят феноменалния си талант (направи невъобразимите 95 уинъра), но и показа разликата между Мъри и Надал. Вторият прескочи на моменти огромният трап, докато първият направи неуспешен опит.

Днешната битка мина през много обрати. Още от началото се видя, че бомбастичният форхенд на Вердаско работи на пълни обороти. Испанецът беше като обезумял звяр, готов да се справи с всеки, изпречил се на пътя му. Вердаско просто играеше перфектно.

В първия сет бившето гадже на Ана Иванович наниза за отрицателно време 25 уинъра, срещу само 8 на Надал.

Победителят от последния „Уимбълдън” пък загатна, че ще има много часове, в които Вердаско ще трябва да се бори, за да спечели лудия мач.

Стигна се до тайбрек, в който очаквано Надал поведе, с по-сигурната си игра. Не така обаче мислеше Фернандо, който направи обрат, след като губеше с 1:3 точки и завтори първата част.

Вторият сет тръгна отново много трудно. Вердаско сервираше невероятно, Надал връщаше топката от всякакви позиции, а всеки, гледал мача, оставаше без дъх от битката, която гледаше.

Световният номер 1 на моменти изглеждаше много далеч от победата, в други бе съвсем близо до обръщането на мача. Така, в десетия гейм, Надал наложи волята си след един брутален гейм и изравни сетовете.

В третата част драмата бе пълна. Надал на два пъти се измъкваше с пробив и тръгваше по пътя на победата, докато Вердаско се връщаше в мача с невероятни обрати в разиграванията. Така отново се стигна до тайбрек, в който този път Надал бе по-добрият.

В изглеждащия решителен сет, Вердаско започва да изпитва проблеми с единия крак. С перфектен сервис обаче той се задържа, докато отмине кризата, за да започне финалната си атака в тайбрека. Там добрият иначе приятел на Надал смълча една част от зрителите, а друга вдихна във въздуха. Вердаско бе жесток с Надал и получи шест сетбола пред себе си след шест безответни в негова полза точки.

Давайки само точка на световния номер 1, Вердаско вдигна отново длан към щаба си и показа, че всичко тепърва започна.

Надал пък изглеждаше объркан, смутен, но продължи да търси победата. След 5 часа безумно тичане четирикратният победител на „Ролан Гарос” не се умори да гони всичко възможно по корта.

Още с началото на петия сет Надал показа, че на никой няма да даде възможността да се изправи срещу Федерер и ще направи всичко по силите си, за да стигне финала.

Вердаско от своя страна вярваше още по-силно, отколкото в началото, че няма кой да го спре. Испанецът продължаваше със своите сервиси от над 200 км/ч и безкрайно красивите си форхенди.

Така се стигна до 4-4. От там нататък драмата стана пълна. При свой сервис Надал губеше с 0:30 след страхотни точки за Вердаско. Последният обаче направи две елементарни грешки в следващите точки и върна Надал в така важния гейм. В крайна сметка миналогодишният полуфиналист взе подаването си.

В следващия гейм Фернандо не издържа. Надал получи три мачбола след два сбъркани топки и двойна грешка на Вердаско. Въпреки това испанецът бе безпощаден в следващите две точки с излизанията си на мрежата. Когато дойде време и за отразяването на третия мачбол, направилият фурор в Мелбърн тенисист направи втора двойна грешка в гейма и предаде мача. Най-интересното е, че допреди това в целия двубой той бе направил само две такива.

След победата си Надал падна на земята, подобно на победата си на „Уимбълдън”, после стана, прескочи мрежата и се прегръща дълго време с Вердаско, за когото не беше лесно да приеме загубата.

Сега всички по света чакат мечтания финал, където Федерер ще има първата си възможност да вземе реванш за най-великия мач на всички времена на „Уимбълдън”, в който швейцарецът загуби драматично с 2:3 сета.

Бързи факти:
Фернандо Вердаско направи невъобразимите 95 уинъра срещу само 52 за Надал
В грешките отново Фернандо водеше 76 срещу 25
Вердаско наниза 20 аса срещу 12 на Надал
Надал спечели само с една точка двубоя между двамата 193 на 192
Най-бързият сервис на Вердаско бе 220 км/ч, докато Надал едва стъпи на границата от 200

Германка спечели най-дългия мач при жените от над десетилетие

Зигемунд надви тайландка след битка, продължила повече от 4 часа

Вики Томова бие на двойки

Нестеров започна с победа в Румъния

Трябваше ли Камелия да пее за Джокович в „Арена 8888“? (ВИДЕО)

Еднолично ли DJ Мартен реши да не пуска "Луда по тебе" дори по уредбата?

Джокович: За мен е чест да бъда тук, всичко е чудесно заради вас(ВИДЕО)

"Щастлив съм да съм в София пред вас", заяви Ноле

Гришо: Винаги се вълнувам, когато играя пред вас

Българинът благодари на публиката в София

Кузманов отпадна в първия кръг на "Чалънджър" в Румъния

Българинът отстъпи с 6:2, 6:7(4), 5:7 пред намиращия се зад него в ранглистата Мигел Дамас

Гришо победи Джокович след 2-часово шоу с усмивки и красив тенис в София (ВИДЕО)