2. Тенис
  3. БИТКА ДО КРАЙ И ПОБЕДА: България надви Салвадор с 3:2

БИТКА ДО КРАЙ И ПОБЕДА: България надви Салвадор с 3:2

Янаки Милев героично обърна Марсело Аревало

Изключително младият национален отбор на България победи с 3:2 далеч по-опитния тим на Салвадор за Купа "Дейвис" след невероятна битка и драматични развръзки в петте мача.

Отборът, воден от капитана Валентин Димов, показа силен дух и борбеност, а младоците Илиян Радулов и Янаки Милев записаха страхотни победи на сингъл.

Последният донесе успеха с драматичен успех след обрат с 2:6, 6:1, 7:6(6) над двукратния победител на двойки на "Ролан Гарос" (2022,2024) и полуфуналист от тазгодишния US Open - Марсело Аревало.

Янаки Милев демонстрира несломим дух на кортовете на тенис клуб “Локомотив” в Пловдив  като спаси 3 мачбола и постигна обрат дори в тайбрека от 1:4 до 8:6.

Двубоят започна трудно за българина, който сервираше в първия гейм и имаше две възможности да го спечели при 40:15, но не съумя да го стори и след близо 13-минутна битка допусна пробив. Аревало веднага го затвърди и се възползва от разколебаването в играта на Милев, за да вземе и следващото му подаване за 3:0. Двукратният победител в Големия шлем бе стабилен на собствен сервис и не изпусна инициативата до края на първия сет, за да го затвори при 6:2.

Озовал се в ролята на догонващ, Милев не се разколеба и започна по-концентрирано в началото на втория сет, за да поведе с 2:1. В четвъртия гейм той реализира решителен пробив и впоследствие го затвърди за 4:1. След това втората ракета на България още веднъж спечели подаването на Аревало и изравни след 6:1 във втората част.

В третия сет и двамата тенисисти изпитваха затруднения в решителните моменти. Частта започна с разменени пробиви. Стигна се до 3:3, а след това и до нови две поредни загубени подавания от сервиращия за 4:4. В деветия гейм серията от пробиви продължи и Милев поведе с 5:4, но сервирайки за мача, българинът не успя да затвори срещата и Аревало изравни при 5:5. Представителят на Ел Салвадор взе своя сервис-гейм за 6:5 и стигна до три поредни точки за спечелване на мача при 0:40 в 12-ия гейм. Янаки Милев обаче показа характер и отрази и трите възможности, а впоследствие вкара сета в тайбрек.

В него 20-годишният тенисист от Пловдив рано се озова в ролята на догонващ при 1:4 точки, но отново не се предаде и направи впечатляващ обрат до 6:4 и два поредни мачбола. На собствен сервис Милев обаче пропусна и двата шанса и се стигна до ново равенство 6:6. Топка в мрежата на Аревало в следващото разиграване осигури още една възможност за българина да затвори срещата и този път той се възползва, за да донесе и крайния успех на България в сблъсъка със Салвадор.

Така през февруари 2025 година България ще играе бараж за изкачване в Световна група I на Купа “Дейвис”.

Срещата със Салвадор се проведе с подкрепата на Министерство на младежта и спорта, Министерство на туризма, Община Пловдив, Top rent-a-car, Бизнесът на Пловдив, Blum, TIS group, DoubleTree by Hilton, Аvangard, Бачково, party drinks, eat and go и други, посочват от БФТенис.

Германка спечели най-дългия мач при жените от над десетилетие

Зигемунд надви тайландка след битка, продължила повече от 4 часа

Вики Томова бие на двойки

Нестеров започна с победа в Румъния

Трябваше ли Камелия да пее за Джокович в „Арена 8888“? (ВИДЕО)

Еднолично ли DJ Мартен реши да не пуска "Луда по тебе" дори по уредбата?

Джокович: За мен е чест да бъда тук, всичко е чудесно заради вас(ВИДЕО)

"Щастлив съм да съм в София пред вас", заяви Ноле

Гришо: Винаги се вълнувам, когато играя пред вас

Българинът благодари на публиката в София

Кузманов отпадна в първия кръг на "Чалънджър" в Румъния

Българинът отстъпи с 6:2, 6:7(4), 5:7 пред намиращия се зад него в ранглистата Мигел Дамас

Гришо победи Джокович след 2-часово шоу с усмивки и красив тенис в София (ВИДЕО)