Рекордите на Роджър Федерер говорят сами за себе си. 17-те му титли от Големия шлем са недостижими в Откритата ера.
302 седмици е бил под №1 в ранглистата, а освен това е играл минимум по пет пъти на финал във всеки един от четирите турнира от Шлема.
Трябва да продължаваме да ценим негово величество, докато е тук, защото едва ли ще видим скоро друг играч, който да може да се мери с него. Или пък греша?
Григор Димитров може да докаже обратното. Носещ прякора Бейби Федерер заради огромната прилика със стила на игра с Роджър, по-неизвестният Димитров се бори с очакванията още от първия ден, в който премина от тийнейджър към професионалист.
За него се говори, че ще е от Топ класа, от момента, в който спечели титлите за младежи на "Уимбълдън" и US Ореп през 2008-а. Дори бившият му треньор Лундгрен признава, че има много прилики между него и Федерер, като елегантния му бекхенд с една ръка и възможността бързо да покрива целия корт.
Подобни сравнения няма как да не са чест за младия българин и за безспорните умения, с които е надарен. Самото дете чудо признава преди време, че е било "готино" да го определят като наследник на Роджър, но сега осъзнава, че трябва да поеме по собствения си път.
Димитров върви бавно, но последователно по него. В началото на 2008-а бе 1198-и в света, а в края влезе в Топ 500. Оттогава той успя да пробие до №28, а в момента е най-младият играч в Топ 50 на ранглистата. Но както самият признава - все още има доста работа, която трябва да свърши.
"Мислех, че вече съм сред най-добрите , като бях на 17-18. Виках си: "Аз съм голямата работа". Оказа се, че дори не съм близо", казва Димитров.
Макар да очакваха много от него, той дълго време не успяваше да реализира потенциала по начин, по който специалистите смятаха. На 22 обаче той сякаш вече пое по верния път. Постави до стената най-големите имена и вече във втори турнир от Шлема е поставен в схемата. Взе 3 сета на Рафа Надал в Монте Карло, а преди месец постигна и най-големия успех, побеждавайки световния №1 Новак Джокович в Мадрид. Впоследствие обаче дойде и спадът - загуба в три сета от сърбина на "Ролан Гарос" и в два от Лейтън Хюит на тревата на "Куинс". Резултати, които сякаш показаха на Димитров и екипа му, че има още много работа пред него.
Времето е в полза на 22-годишния Димитров, но за целта той трябва да се отдаде изцяло на тениса. Само тогава ще има реален шанс да продължи да играе на турнир от Шлема и през втората му седмица. Безспорно е много талантлив. Но играта е много повече от техника и той трябва да подобри сервиса, ретурите и тактиката си за мачовете, ако иска да атакува световния връх.
Уил Ролстън, „Мирър”