2. Тенис
  3. Отлично: Григор не загуби сет на старта в САЩ (ВИДЕО)

Отлично: Григор не загуби сет на старта в САЩ (ВИДЕО)

Гришо се разигра в края и отвя французин на US Open

Григор Димитров започна с категорична победа участието си в Откритото първенство на САЩ по тенис.

Най-добрият ни тенисист се справи с дебютиращия в Големия шлем французин Кириан Жаке с 6:3, 6:4 и 6:2.

Гришо имаше колебания само във втория сет, който спечели благодарение на 1 пробив, макар че определено играта му не спореше.

В третата част обаче българинът се разигра, показа класата си и вдигна на крака публиката на корт №5.

Малко преди края на мача Димитров дори накара своя опонент да хвърли ракетата си, за да се хване за главата, след като върна една безнадеждна топка за една от точките на турнира до момента.

Деветият в света българин се справи с намиращия на 200 позиции зад него в световната ранглиста квалификант за 106 минути, след като наниза 11 аса.

Началото на срещата в Ню Йорк бе равностойно, съперниците размениха по един гейм, но при резултат 2:1 в полза на Жаке, Григор Димитров трябваше да отразява три точки за пробив. Българинът изравни и в петия гейм при първата си възможност успя да осъществи пробив и да поведе с 3:2 срещу французина. Последва затвърждаване на пробива за аванс от 4:2 за първата ракета на България. Французинът спаси три шанса за пробив в следващия гейм и намали, но Димитров бързо си върна преднината от два гейма при 5:3, а след това дръпна с 40:15 при сервис на Кириан Жаке и при първия си сетбол отново направи пробив, за да спечели сета с 6:3 за 32 минути игра.

На старта на втората част Жаке навакса изоставане от 0:40 и отби опитите на Григор Димитров да реализира някоя от трите си възможности за пробив. Дебютиращият в основната схема на турнир от Големия шлем французин оказа още по-сериозна съпротива в третия гейм, но българинът се справи и поведе с 2:1, а впоследствие и с 3:2. Димитров се възползва от грешка от форхенд на Кириан Жаке и направи преднината си два гейма при 4:2. Първата ракета на страната обаче изостана с 0:40 в следващия гейм. Той спаси две от възможностите на противника си, но при третата Жаке успя да върне пробива и след това на свой сервис да изравни за 4:4. Григор Димитров запази концентрация и след аванс от 5:4 стигна до два сетбола, реализира втория и затвори частта при 6:4.

Димитров бе доста по-категоричен в началото на третия сет и след пробив във втория гейм, поведе с 3:0. Кириан Жаке намали, но българинът дръпна с 4:1, а 23-годишният французин отново трябваше да отразява точка за пробив в следващия гейм, притиснат от по-добрата игра на Григор Димитров. При 5:2 Жаке сервира за оставане в срещата, българският тенисист си осигури три мачбола и осъществи втората за крайното 6:2.

За Григор Димитров това е 14-то участие в Ню Йорк. Най-доброто постижение на българина е достигането до полуфиналите през 2019 г. Миналата година Димитров отпадна в третия кръг, а сега ще срещне във втория победителя от срещата Алехандро Давидович-Фокина (Испания) и Ринки Хиджиката (Австралия).

Пьотр Нестеров пред NS: Готов съм за битка

Имахме перфектни условия, остава да победим, обяви първата ракета на България за "Купа Дейвис"

Донски и Кузманов отпаднаха на четвъртфиналите в Добрич

Надал: Не съм контузен

"В момента се наслаждавам на други неща", каза испанецът

Пьотр Нестеров и Марсело Аревало откриват срещата между България и Салвадор за Купа "Дейвис"