2. Тенис
  3. ВЕЛИКА ПОБЕДА! Гришо надви Алкарас (ВИДЕО)

ВЕЛИКА ПОБЕДА! Гришо надви Алкарас (ВИДЕО)

Българинът на четвъртфинал в Шанхай

Григор Димитров записа една от най-паметните си победи, след като за първи път успя да спечели срещу втория в света Карлос Алкарас и така се класира за четвъртфиналите на турнира от сериите „Мастърс 1000“ в Шанхай с награден фонд 8,8 милиона долара.

Гришо имаше 3 загуби и нито един взет сет срещу испанеца преди да достигне със страхотна игра до впечатляващ обрат с 5:7, 6:2, 6:4 за 2 часа и 11 минути на корта.

Димитров се справи с ранно разочарование в срещата, тъй като сервираше за първата част при 5:4 в своя полза, но бившият №1 успя не само да върне пробива, а и да повтори веднага след това, за да поведе след 7:5.

Това обаче подейства мотивиращо за Димитров и българинът започна да играе на много високо ниво като не само изравни с категоричното 6:2, но и достигна до пълен обрат след 6:4 в третата част.

Така хасковлията се класира за четвъртфиналите, в които ще срещне чилиеца Николас Яри (№22), който днес, навръх 28-ия си рожден ден, също постигна победа над аржентинеца Диего Шварцман с 6:3, 5:7, 6:3.

С успеха 32-годишният хасковлия влезе в челната осмица на надпреварата за втори пореден път, както и при последното си участие през 2017 година, а освен това заработи 184 465 долара и 180 точки за световната ранглиста, в която е на 19-о място.

Днес Димитров изигра един от най-силните си мачове в последно време и елиминира водача в схемата, макар да пропиля аванс от 5:3 в първия сет, който Алкарас обърна със серия от 4 последователни гейма, за да запише седми пореден спечелен сет срещу българина.

Това не сломи хасковлията, а напротив - той отново реализира ранен пробив, след което спечели още веднъж подаването на съперника си за 5:2, за да изравни резултата след 6:2 във втория сет.

В решаващата трета част Димитров пак стартира силно, поведе с 3:1 и с много солидна игра запази преднината си до края. Така той записа 17-а победа в кариерата си срещу играч от топ 5 на световната ранглиста, а за последно надделя над действащ номер 2 в класацията на АТП през 2021 година срещу руснака Даниил Медведев в Индиън Уелс.

Сега българинът ще търси дебютна победа и срещу следващия си съперник Яри, от който е допуснал 2 загуби в 2 мача досега. За последно двамата играха в Женева по-рано през този сезон и чилиецът спечели със 7:6(1), 6:1.