2. Трета лига
  3. ОБЗОР: Югозападната Трета лига започна с куп изненади

ОБЗОР: Югозападната Трета лига започна с куп изненади

От Костинброд обясниха за отложения мач

Новото футболно първенство на ЮЗ трета лига стартира по терените на Югозападна България с девет мача вместо с десет. Причината за това бе неизиграната среща в Ихтиман между местния „Ботев” и ОФК „Костинброд” от едноименния град.

Обяснението на ръководството на ОФК „Костинброд” е, че е представена молба по надлежния ред с мотиви за отлагане на срещата. А те са: много отсъстващи състезатели и невъзможност да се съберат поне 11 футболисти да излязат на терена в Ихтиман. „До момента нямаме отговор от ЗС на БФС, което считаме за некоректно и непрофесионално. Тимът ни е изправен пред ситуация да загуби срещата служебно и да бъдат подарени трите точки на „Ботев” Ихтиман без никаква битка. Държим да припомним, че през изминалия сезон беше отложена среща на ПФК „Левски” ІІ  София срещу нашия тим поради заетост на футболисти, повикани в първия отбор. Грандът в родното първенство не успя да събере състав да излезе срещу нас, какво остава за такъв скромен клуб като нашия, който няма възможностите на ПФК „Левски”. Ние от ОФК „Костинброд” бихме искали да вярваме, че от ЗС на БФС ще покажат еднакви критерии към всички отбори, а не само към избрани, и ще уважи молбата ни срещата да бъде отложена и изиграна друг ден”.

В останалите девет мача бяха отбелязани общо 30 гола, от които 17 за домакините и 17 за гостите.

На стадион „Герман” се срещнаха втория отбор на „Септември” София и „Вихрен” Сандански. В този двубой първи откриха резултата домакините чрез Петър Миленов в 17-та минута, а в 33-та Удожи изравни за 1:1. Много битка на терена, търсеше се победния гол от страна на футболистите на двата отбора, но това се отдаде на домакините, които в 86-та минута чрез Мартин Филипов направиха резултата 271 и спечелиха трите точки. Този резултат се определя като изненада, имайки предвид амбициите на гостите за атакуване на първото място в първенството. Старши треньорът на „Септември” ІІ София Иван Гешев определи победата като напълно заслужена, като не пропусна да заяви, че при по-точен мерник от страна на неговите футболисти Георги Тафраджиев на два пъти и на Андрей Дудуленски веднъж са могли да се поздравят с по-убедителна победа.  Това беше неприятен повторен дебют за старши треньора на „Вихрен” Наджи Шенсой.

На стадион „Миньор” в град Перник се срещнаха  местния едноименен тим  и „Сливнишки герой” Сливница. Мачът започна в ущърб на домакините, след като в 9-та минута Тихомир Крумов от „Героя” откри за 0:1. Радостта на гостуващия тим бе кратка. Две минути по-късно от дузпа Деян Христов изравни за 1:1. Минута преди края на първото полувреме Тихомир Крумов от гостите си отбеляза автогол за 2:1. През втората част на срещата футболистите на „Миньор” отбелязаха нови три гола, дело на Божидар Чуканов в 74-та, Михаел Орачев в 79-та и Александър Александров в 86-та минути. Това беше успешен дебют за новия старши треньор на „Миньор” Перник Христо Господинов.

На стадион „Осогово” в град Кюстендил местният едноименен тим бе домакин на „Балкан” Ботевград. Мачът тръгна добре за домакините, след като Виктор Анастасов още във 2-ра минута след дълго центриране успя да простреля вратаря на гостите Васил Вълчев за 1:0. Възпитаниците на Иван Редовски  не се предаваха и търсеха начин за промяна  на резултата. Това успяха с попадения на Калоян Бонев и Павел Георгиев Петков в 82-ра минути за 1:2. Във 2-рата минута от даденото продължение на мача от главния съдия Мартин Марков бяха показани червени картони на Евгени Зюмбулев от ФК „Кюстендил” и на Иван Алексиев от ФК „Балкан” за непристойно поведение, като са лишени от ДК на ЗС на БФС от участие в три срещи. След мача старши треньорът на гостите Иван Редовски сподели, че трябва всички отбори в групата да се съобразяват с неговия тим, с който ще търси максимума точки във всички мачове, независимо къде и срещу кого ще играят до края на първенството.

На стадион „Свети Петър” в Банско  се срещнаха отборите на „Банско Тийм Сдружение” и дубъла на „Левски” София. Отборът на домакините се поздрави с победа след като на два пъти новопривлечения Николай Хаджиниколов-Хаджи от дузпи, отсъдени от Георги Спасов за нарушения срещу Марио Димитров и Хаджи, порази вратата на Иван Андонов. Добри прояви в този мач имаше от страна на вратаря на домакините Атанас Тъпигьозов. Пропуски за отбора на домакините направиха Роман Родопски и Асен Либяховски.

На стадион „Искър” в град Самоков се срещнаха отборите на „Рилски спортист” и „Витоша” Бистрица. Силно промененият състав на гостите поднесе изненада, като в 66-та минута Александър Сергиев успя да засече насочена топка отблизо в мрежата на Калоян Петков за 0:1. В отбора на домакините не помогна и участието на именити футболисти, преминали през авторитетни професионални отбори, с участие в А отбора на страната , като Йордан Минев и  Емил Гъргоров, както и Даниел Васев, Георги Божилов, Румен Гьонов и Орлин Старокин.

На стадион „Чавдар” в град Етрополе едноименния тим победи с 4:1 дубъла на ЦСКА София. С голове на Николай Ботев в 5-та, Борис Димитров в 30-та и Ивайло Марков в 47-ма минути футболистите на новия наставник Иван Иванов зарадваха ръководство и зрители на стадиона, повеждайки с 3:0. В 74-та минута Илиян Антонов от гостите успя да намали на 3:1, а две минути преди края на редовното време Кирил Янакиев вкара четвърто попадение във вратата на Ивайло Неделчев от ЦСКА ІІ. След мача наставникът на младия армейски тим Стамен Белчев определи играта на неговите възпитаници като крайно незадоволителна. Според него това е най-слабо изиграния мач до момента откакто е поел отбора и е могло да се стигне дори и до по-тежка загуба.

На стадион „Сарая” в с.Сарая, област Пазарджик, се срещнаха дублиращите отбори на „Хебър” Пазарджик и столичния „Славия”.  Мачът е преминал с териториален превес за отбора на домакините и още в 4-та минута е могло да се стигне до отбелязване на гол във вратата на Илиян Илиев. В 24-та минута напречната греда е помогнала на гостуващия тим след страхотен шут на Сашо Лебанов. Първи откриват резултата домакините чрез Даниел Кадьов в 31-ва минута. В 79-та минута Сашо Лебанов от фаул в стил Меси изпраща топката покрай стената в мрежата на Илиян Илиев за 2:0.

Почетното попадение за отбора на гостите е било дело на Кристиян Балов от дузпа, отсъдена от Мариян Гребенчарски, за 2:1. „Надявам се през настоящото първенство да покажем добър футбол и да не повтаряме грешките, които се получиха  през първенството 2021/2022, когато отборът се озова в областната група”, сподели старши треньорът на „Хебър” ІІ Пазарджик Спас Гигов.

На стадион „Септември” в град Разлог се срещнаха местния „Пирин” и „Оборище” Панагюрище. Заради късното стартиране на лятната подготовка и селекция в движение на  отбора на гостите всички очакваха лесна победа за домакините. Това, разбира се, не се случи, защото новият наставник на гостуващия тим Ивайло Аспарухов, който дълги години игра успешно в различни отбори в страната и чужбина,  сега се проявява и като добър футболен специалист – треньор. Макар и за кратко време, той успя да мобилизира останалите футболисти от изминалото първенство и новопривлечените от други клубове и сглоби един много добър тим. Това се видя в мача срещу „Пирин” Разлог, където с голове на Кристиян Николов в 33-та, Викторио Георгиев в 89-та и Петко Кирилов Петков в самия край на срещата спечелиха с 3:1. Единственото попадение да отбора на домакините отбеляза Красимир Шапкаров. Тази победа новият наставник на „Оборище” Панагюрище посвети на кмета на общината и ръководството на клуба затова, че му повярваха.

На стадион „Арена Симитли” новият наставник на ЦСКА 1948 ІІІ Даниел Желязков поднесе истинска изненада с победа като гост местния „Септември” с 3:0.  Головете за отбора победител отбелязаха Калоян Стрински в 16-та, Даниел Маджаров в 49-та и Цветомир Цанев в 62-ра минути. В този мач бяха показани два червени картони от страна на арбиръта Любослав Любомиров на Тодор Траянов от „Септември” и на Росен Божинов от „ЦСКА 1948 ІІІ в 73-та минута.