2. Волейбол
  3. 4 по 3:0 за "лъвовете" срещу Холандия (видео)

4 по 3:0 за "лъвовете" срещу Холандия (видео)

Възпитаниците на Силвано Пранди ще решават първото място в група "А" другата седмица срещу Бразилия

Четири мача срещу Холандия, четири победи с по 3:0 гейма за националния отбор на България по волейбол.

Днешната победа обаче дойде доста по-трудно от вчерашната – 25:22, 25:20, 32:30. Българите доминираха и закономерно стигнаха до 25:22 точки в първия гейм. Във втория холандците поведоха, но след страхотен обрат се стигна до 25:20 в полза на нашите момчета, а в третия се стигна до драматичното 32:30.

„Лъвовете” на Силвано Пранди отново зарадваха 5000 зрители във варненската зала „Конгресна” и милионите пред телевизионните екрани след 8-ата си поредна победа в Световната лига. „Лалетата”, които взеха една победа срещу Бразилия и паднаха драматично 2:3 през миналата седмица, след като водеха с 2:0, за 4-и път нямаха отговор срещу нашите волейболисти.

Най-резултатен в днешния двубой за българите пък бе Тошко Алексиев, завършил с 14 точки, а Матей Казийски добави 11. За Холандия Нийлс Клапвайк се отличи с 15.

Така първото място в група "А" на Световната лига ще се реши в битките с Бразилия, отново на наша земя на 8-и, четвъртък, и 9-и юли, петък. "Селесао" и България имат по 25 точки, Холандия е с 10, а Република Корея е без точков актив.

За разлика от вчерашния мач, в който холандците не знаеха къде се намират в първия гейм, днес започнаха доста по-силно. Играеше се точка за точка, преди да дръпнем с 8-6. Равностойната игра продължи. Атака на Тошко Алексиев, довела до 13:10, накара треньора на гостите Петер Бланже да поиска прекъсване. Малко по-късно Цецо Соколов изстреля бомба от сервис и за малко не прати в несвяст волейболист на противника – 16:12. Холандците заиграха по-добре и намалиха преднината на „лъвовете” – 17:19. Ники Николов, Тошко Алексиев и компания обаче отново бяха господари в близост до мрежата и след няколко добри блокади се стигна до 21:17. Поведохме с 1:0 след 25:22 и след отлична атака на Матей Казийски.

„Лалетата” започнаха силно втората част. След няколко грешки на българите, тимът от Ниската земя поведе с 6:3. Момчетата на Пранди успяха обаче да намалят до 6:8 преди първото техническо прекъсване. Капитанът Владо Николов се появи на полето в зала „Конгресна”. Малко по-късно италианският специалист смени и разпределителя Андрей Жеков, като влезе Жоро Братоев. Неговата игра обаче не тръгна и бързо седна на пейката. Резултатът обаче бе 6:12 в наш ущърб. Втората пауза дойде при 13:16. Грешка на Витце Койстра, отлична атака на Владо Николов и елегантно пусната топка от Матей Казийски доведоха нещата до равенство. При 18:18 Андрей Жеков показа, че има страхотен сервис и направи две директни точки. При третия пък холандците не успяха да организират атака – 21:18 за България. Геймът отново бе за нас – 25:20.

В началото на третия гейм нямаше отбор, който да диктува нещата на полето. При 5:5 обаче последва спад в нашата игра и Холандия поведе с 9:5. „Оранжевите” поведоха с 5 точки, преди две отлични спасявания на Теди Салпаров да я сведат до три. Матей Казийски също демонстрира фамозните си качества и се стигна до равенство – 14:14. Към края на гейма Пранди пусна в игра един от най-обещаващите български волейболисти – Тошко Тодоров. Централният блокировач се включи отлично, като направи три поредни точки – от блок, от атака и след добър сервис. „Лалетата” обаче отговориха подобаващо за 20:20. Геймът бе изключително завързан – 23:23, а малко по-късно 27:27. При 29:29 Професора заложи на Вальо Братоев и той направи директна точка от начален удар. При втория си опит обаче не успя – 30:30. Мачът свърши след 32:30 и ас на Андрей Жеков. Ново 3:0 за България над Холандия.

БЪЛГАРИЯ – ХОЛАНДИЯ 3:0 (25:22, 25:20, 32:30)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Николай Николов, Виктор Йосифов, Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев, Владимир Николов, Методи Ананиев, Теодор Тодоров);
Старши-треньор: Силвано Пранди

ХОЛАНДИЯ: Яник ван Харскамп, Нийлс Клапвайк, Дик Коой, Йерун Раувердинк, Роб Бонте, Витце Койстра, Йелте Ман-либеро (Нико Фрерикс, Матийс Маст);
Старши-треньор: Петер Бланже