2. Волейбол
  3. Аржентина преклони глава пред България в драматичен мач в "Арена Армеец" (СНИМКИ+ВИДЕО)

Нашите национали спечелиха двубоя с аржентинците с 3:2

Националният отбор на България по волейбол спечели драматична победа с 3:2 (25:19, 21:25, 24:26, 25:11, 15:12) срещу Аржентина във втория си мач от последния квалификационен мини-турнир на Световната лига. Двубоят се игра в зала „Арена Армеец” в София, а българите спечелиха първия гейм в мача, след което обаче допуснаха обрат в резултата, като по този начин Аржентина поведе с 2:1. След великолепна игра по време на четвъртия гейм и по време на тайбрека обаче България успя да се добере до победата в срещата с 3:2.

Впечатление в състава на България прави отсъствието на Андрей Жеков. Разпределителят не взе участие и във вчерашния мач на националите ни срещу Португалия. Жеков е тренирал тази сутрин и е бил в добро състояние, но в ранния следобед е заявил, че не се чувства добре и отново не е в състава.

Първата точка в мача бе за Аржентина. В следващите минути на два пъти българите и веднъж аржентинците показаха отлична игра при блокадата. Владимир Николов пък се отчете с прецизно отиграване в атака, прехвърляйки блокадата на съперника, а България спечели осмата си точка в гейма, след като Георги Братоев изпълни хубав сервис и аржентинците не посрещнаха добре. Така България водеше с 8:5 по време на първото техническо прекъсване. Последваха минути, в които играчите на Найден Найденов успяха да увеличат преднината си. Кастелани стреля в аут, а при следващото разиграване Владимир Николов отбеляза десетата точка за България след безкомпромисно отиграване. Малко след това Виктор Йосифов показа отлична игра при блокадата и България поведе с 14:9. По време на второто техническо прекъсване българите имаха аванс от шест точки – 16:10. Владимир Николов продължи да се представя на ниво в атака, а Виктор Йосифов отбеляза 19-ата точка за България, след като изпълни страхотен сервис и играчите на Аржентина не успяха да посрещнат кълбото по най-добрия начин. Българите продължаваха да удържат преднината си, която след края на второто техническо прекъсване не падаше под пет точки, а в крайна сметка нашите национали спечелиха първия гейм с 25:19, като в последните минути Владимир Николов и Георги Братоев се отчетоха със страхотни отигравания.

Началото на втория гейм бе доста равностойно, като резултатът в мача вървеше точка за точка. При 6:6 българите получиха възможност за контраатака, но Владимир Николов стреля в аут, а първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:7 в полза на Аржентина. Последваха минути, в които на няколко пъти със страхотни изпълнения се отличи Георги Братоев, а при резултат 15:12 в полза на Аржентина се стигна до доста дълго разиграване, което в крайна сметка бе завършено с безкомпромисна атака на Тодор Алексиев. По време на второто техническо прекъсване резултатът бе 16:14 в полза на аржентинците, а малко след това разликата нарасна на три точки в полза на днешния ни съперник (18:15), след като Виктор Йосифов прати кълбото в аут. При 20:18 в полза на Аржентина, България спечели точката при последвалото разиграване и така изоставането на нашите национали в резултата се сведе само до една (19:20). Малко след това Георги Братоев имаше основна заслуга България да изравни – 21:21. Аржентинците организираха добра атака и поведоха с 22:21, а следващата точка отново бе за Аржентина, след като Максимилиано Кавана отбеляза директно от сервис - 23:21. Последваха две нови точки за аржентинците и така те спечелиха гейма с 25:21.

По подобие на втория гейм, и началото на третия бе равностойно. На няколко пъти Георги Братоев блесна с добри отигравания, а България водеше с 8:6 по време на първото техническо прекъсване. В следващите минути авансът на България набъбна до четири точки (10:6), след което Николай Пенчев прати кълбото в аут след изпълнение на сервис. Последваха силни минути за българите и по време на втората техническа пауза играчите на Найден Найденов водеха с 16:12. Аржентина намали на 13:16, но при последвалото разиграване Цветан Соколов много прецизно прехвърли блокадата, отбелязвайки 17-ата точка за България в третия гейм. Последва лек спад в представянето на нашите национали и в следващите минути се стигна до равенство в резултата – 18:18. След безкомпромисна атака на Тодор Алексиев обаче България отново взе аванс в резултата – 19:18. Нашите национали взеха и следващата точка след отлично отиграване на Цветан Соколов – 20:18. При резултат 19:21 след блокада на Виктор Йосифов българите поведоха с три точки (22:19), но се стигна до две последователни за Аржентина и разликата се смъкна само до точка в полза на България 22:21. Цветан Соколов обаче не остави шансове с атаката си и отбеляза 23-ата точка за нашите национали, преди аржентинците да реализират две поредни и да се стигне до равенство 23:23. След грешка при атаката на Цветан Соколов, Аржентина излезе с точка напред (24:23). Пабло Бенголеа обаче сбърка при изпълнението на сервис (24:24), след което Аржентина отново поведе – 25:24. Последва и точка директно от сервис за съперниците ни в днешния мач и така аржентинците спечелиха третия гейм с 26:24 и поведоха с 2:1.

България бързо поведе с 4:0 в началото на четвъртия гейм. Виктор Йосифов отбеляза първата точка за нашите национали, последва отлична игра на Теодор Тодоров при блокадата. След това Цветан Соколов се отчете със страхотно изпълнение в атака, а след точка директно от сервис на Виктор Йосифов се стигна и до четвъртата точка за България. Последва грешка на Йосифов при изпълнението на сервиса, а по време на първата техническа пауза българите водеха с 8:4. Последваха нови две точки за играчите на Найден Найденов и разликата в резултата набъбна до 6 точки в полза на България. След това Аржентина отбеляза две последователни точки, преди да се стигне до великолепна атака на представящия се отлично в днешния двубой Тодор Алекисиев. Така резултатът стана 11:6 в полза на България. Последваха нови силни минути за Алексиев, който при резултат 14:9 в полза на България показа отлична игра в защита, а при последвалата атака нашите национали достигнаха до 15-ата си точка в гейма. По време на второто техническо прекъсване резултатът бе 16:9 за България. В следващите минути Теодор Тодоров показа отлична игра при блокадата, а до края на гейма нашите национали бяха по-добрият тим на терена и в един момент разликата в резултата нарасна до цели 10 точки – 19:9. С добри отигравания за България до края на гейма се отчетоха Теодор Тодоров, а две точки директно от сервис отбеляза Валентин Братоев. В крайна сметка България спечели четвъртия гейм с цели 14 точки разлика – 25:11.

Нашите започнаха тайбрека с грешка при изпълнението на сервис, а след това Аржентина взе още една точка и така поведе с 2:0. След великолепни отигравания на Теодор Тодоров и Тодор Алексиев резултатът обаче бе изравнен – 2:2. В следващите минути резултатът вървеше точка за точка. Аржентинците пък направиха две грешки при изпълнението на сервис, след втората от които резултатът стана 5:5. При последвалото разиграване България имаше възможност за контраатака, но не успя да отбележи, а Аржентина взе точката и поведе с 6:5. Резултатът продължи да върви точка за точка, а двата отбора размениха полетата си при 8:7 в полза на аржентинците. Последва грешка за съперника ни при изпълнението на сервис и ново равенство – 8:8. Двата отбора отново си размениха по една точка – Аржентина поведе с 9:8, България изравни (9:9), а след страхотна атака на Цветан Соколов нашите национали поведоха с 10:9. Последва грешка на Соколов и 10:10, но Георги Братоев се представи отлично при последвалото разиграване, а Виктор Йосифов отбеляза за 11:10. След това Цветан Соколов получи шанс за атака и прати кълбото вътре в полето, но бе отсъден аут и така отново се стигна до равенство – 11:11. Така дойде и моментът, когато България спечели две последователни точки, втората от които дойде след много хладнокръвна атака на Валентин Братоев (13:11). Аржентинците сбъркаха при организирането на атаката и България взе 14-ата си точка в тайбрека. Аржентина намали на 12:14, но следващата точка бе за българите и по този начин нашите национали взеха тайбрека с 15:12, а така спечелиха и мача с 3:2 гейма.

Тодор Алексиев отбеляза най-много точки за България – 19. Виктор Йосифов се отчете с 14, а Цветан Соколов и Владимир Николов реализираха съответно 10 и 8. За Аржентина Кристиан Поглайен отбеляза 15, а Мариано Джустиниано и Пабло Бенголеа по 8.

Състави:

България: Георги Братоев, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Николай Пенчев, Николай Николов, Теодор Салпаров – либеро

Аржентина: Габриел Аройо, Иван Кастелани, Николас Уриарте, Мариано Джустиниано, Родриго Кирога, Максимилиано Гауна, Факундо Сантучи - либеро