2. Волейбол
  3. Аржентина разпиля неузнаваемите „лъвове” в Гданск (видео+снимки)

Аржентина разпиля неузнаваемите „лъвове” в Гданск (видео+снимки)

Нашите се представиха далеч под очакванията в зала „Ерго Арена” и отстъпиха с 0:3 гейма

Българският волейболен отбор загуби и втората си среща от финалите на 22-ото издание на Световната лига, отстъпвайки пред лидера в групата Аржентина с 0:3 гейма (17:25, 22:25, 22:25).

Нашите се представиха далеч под очакванията в зала „Ерго Арена”, намираща се в полския град Гданск, получавайки нагледен урок по модерен волейбол от младия тим на южноамериканците.

С успеха си те се класираха за фазата на полуфиналите. България остава с надеждата да спечели чиста победа срещу Италия в последния мач, като същевременно Полша трябва да загуби своя двубой с класиралата се вече напред Аржентина.

Припомняме, че в първия си мач снощи „трикольорите” отстъпиха пред поляците с 2:3 гейма, прибавяйки една точка в актива си.

Срещата днес започна равностойно и вървеше точка за точка до първото техническо прекъсване, което дойде при резултат 8:7 в наша полза, но веднага след него аржентинците натрупаха разлика и поведоха с 12:9. Това позволи на лидерите в групата да заиграят още по-спокойно и разнообразно и принуди българският селекционер Радостин Стойчев да поиска прекъсване при резултат 12:15. То обаче не доведе до желания резултат. Напротив – съперникът увеличи разликата до 20:13, след което лесно затвори гейма при резултат 25:17.

Втората част стартира добре за Аржентина, тъй като в нашата игра личеше умора и неразбирателство, в резултат на което първото прекъсване дойде при 8:5 в полза на южноамериканците. След това обаче представянето на Цецо Соколов и Матей Казийски потръгна и разликата се стопи за момент, но веднага след това плеймейкърът на опонентите Де Секо се разигра и Радо Стойчев отново бе принуден да иска прекъсване при резултат 10:14 в наш ущърб.

Втората техническа пауза дойде при 16:13 в полза на аржентинците, чието невероятно посрещане затрудняваше максимално нашата атака. Това изнерви максимално нашите и треньора Радо Стойчев, който при един таймаут в края на втория гейм (19:23) заяви на своите възпитаници:

„С право хората в България ще кажат, че сме дошли тук да се излагаме! Започнете да играете истински волейбол!”. Това доведе до проблясък отстрана на Матей Казийски, който със сервиса си доведе нещата до 22:24, но в последния случай стреля в аут и така аржентинците затвориха втория гейм при 25:22 в своя полза.

Третата част отново започна зле за нашите, които изоставаха с 1:4 преди Казийски да застане на линията за изпълнение на сервис, благодарение на което осъществихме пълен обрат до 5:4. Така първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 в наша полза и вдъхна известна доза увереност в състава на „лъвовете”.

За съжаление обаче веднага след паузата Аржентина възстанови равенството до 8:8 и отново си пролича напрежение в нашите редици.

После срещата тръна точка за точка, но точно преди второто техническо прекъсване съперникът ни успя да поведе в резултата и така се оттегли на почивка с две точки преднина – 16:14. След това опонентите ни увеличиха аванса си до 24:20 и впоследствие затвориха гейма, а с това и мача, при резултат 25:22.

Стартови състави:

България: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров - Владислав Иванов-либеро (Никойлай Пенчев, Христо Цветанов)

Старши-треньор: Радостин Стойчев

Аржентина: Факундо Конте, Родриго Кирога, Себастиан Соле, Федерико Перейра, Пабло Крер, Лусиано Де Секо - Алексис Гонзалес-либеро

Старши-треньор: Хавиер Вебер