2. Волейбол
  3. България е на два гейма от световно след 3-0 и над Холандия

България е на два гейма от световно след 3-0 и над Холандия

Тимът на Камило Плачи надви с отлична атака най-сериозния си съперник в групата

България е на два гейма от класиране на Световното първенство в Полша през септември. Тимът на Камило Плачи надви с отлична атака най-сериозния си съперник в групата – Холандия, с 3-0 (25:19, 27:25, 25:14), след като вчера разгромиха Кипър със същия резултат.

Ефективността в атака бяха решаващи за постигането на втора поредна победа от последния кръг в квалификациите в зона „Европа”, въпреки ниския процент на посрещане.

Българите спечелиха първия гейм благодарение ефективността си в атака – 72%, и отличния сервис. Във втората част те изпитаха сериозни затруднения, като спасиха два гейм бола, за да поведат с 2-0. В третия гейм Холандия абдикира, тъй като българите запазиха своята концентрация и високо ниво на отговорност.

Така утре от 19:30 ч срещу Чехия ни трябва два спечелени гейма, за да завършим първи в групата и да се класираме на световното, тъй като само първенците и най-добрият втори от петте групи отиват на шампионата на планетата.

Първи гейм:
Българите започнаха по-настоятелно и поведоха с 3:2, а чудесен блок на Алексиев и негова успешна атака увеличиха разликата на 3 точки. 7:3 стана след фантастичен ас на Виктор Йосифов. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4. Соколов се изложи след подновяването на играта, след като не успя да уцели добре топката, но отлична атака на Николай Николов възстанови разликата от 4 точки. Дик Коой, който най-често притесняваше нашите, заби ас за 8:10. Нашите обаче продължиха да бъдат по-напористи и треньорът на „лалетата” Едвин Бене поиска прекъсване при 8:13. Ас на Соколов обаче усложни още повече тяхната ситуация, за да доведе и до първата смяна в състава на съперника. Второто техническо прекъсване дойде при 16:10 за „лъвовете”. Въпреки че авансът на „трикольорите” се стопи в един момент, хладнокръвието и ефективността в атака си казаха думата и те затвориха първия гейм с 25:19.

Втори гейм:
Българите продължиха да играят търпеливо, изкачвайки момента си, и с голяма отговорност. Две последователни успешни атаки на Соколов ни дадоха преднина при 5:3. А двойна блокада на нашите вбеси селекционера на Холандия, който поиска прекъсване. Първата техническа пауза пък дойде при 8:4. Серията на Виктор Йосифов от сервис спомогна за 10:4, след което той бе изваден от Камило Плачи. Соколов продължи наказателната си акция и в зона 4 – 12:7. Първият успешен блок за Холандия бе регистриран за 13:15, а втората пауза дойде при 16:14 за България. Холандия успя да изравни за 17:17 и можеше и да поведе с две точки, но Соколов ги спря на мрежата. Последният обаче направи наивна грешка като пристъпи линията на сервис. „Лалетата” водеха с една точка в заключителните моменти на втория гейм, но нашите бяха с много висока линия на блокадата. Но и тя бе пречупена и Камило Плачи поиска прекъсване при 22:24. България успя да спаси два гейм бола и изравнихме след грешка на холандците на мрежата – 24:24. Тодор Алексиев и Николай Николов направиха двойна блокада за 25:24, но сантиметри ни разделиха при нова добра игра на мрежата. В крайна сметка Теодор Тодоров, който се бе появил на полето, сложи край на инфарктния втори гейм – 27:25.

Трети гейм:
Българите започнаха колебливо третия гейм, но Тодор Алексиев и Цветан Соколов им дадоха преднина преди първото техническо прекъсване, дошло при 8:6. Разликата нарасна на 6 точки след страхотен ас на Цецо Соколов, за да поиска чак тогава Едвин Бене прекъсване. Втората пауза дойде при 16:10. Холандия бе в нокдаун при 22:13. Отиграване на Николай Николов в центъра и страхотна блокада на Тодор Скримов затвориха мача с 25:14.

Квалификации за Световно първенство (Полша 2014) – зона „Европа”

Трети кръг, Група “I”, Опава, Чехия

БЪЛГАРИЯ – ХОЛАНДИЯ 3-0 (25:19, 27:25, 25:14)

Стартов състав на България: Г. Братоев, Скримов, Йосифов, Алексиев (к), Н. Николов, Соколов, Салпаров (л)