2. Волейбол
  3. България изпусна първа победа в Лига на нациите

България изпусна първа победа в Лига на нациите

"Лъвиците" отстъпиха и на Доминиканска република

Волейболистките от националния отбор на България продължават да нямат победа до момента в Лигата на нациите. Момичетата на селекционера Иван Петков изпуснаха и отстъпиха на Доминиканската република с 1:3 (20:25, 21:25, 31:29, 20:25) в последния си мач от турнира в Група 11 от третата седмица на Лигата, игран днес пред около 2000 зрители в зала "Хуамарк" в Банкок (Тайланд).

По този начин българските "лъвици" остават на последното 16-о място във временното общо класиране на надпреварата без победа до сега, 9 поредни загуби и една единствена спечелена точка. Следващата седмица България ще играе на турнира в Група 13 в Перуджа срещу домакините от световния вицешампион Италия, Русия и Република Корея.

Доминиканската република има в актива си 5 победи, 4 загуби и 13 точки. През следващата седмица доминиканките ще бъдат в Щутгарт за мачовете си от Група 14 срещу домакина Германия, Белгия и Холандия.

Началото на първия гейм беше по-добро за доминиканките, които поведоха с 8:4 до първото техническо прекъсване. Разликата се запази до 12:8 след силни изяви на Брайелин Мартинес, което накара Иван Петков да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на Доминиканската република нарасна до 16:9 след успешни атаки на Брайелин Мартинес и капитанката Присила Ривера. Резултатът стана 18:11 след отличен единичен блок на влязлата като резерва Гайла Гонсалес. Последваха силни минути за българските момичета, които стопиха пасива си до 19:15 след няколко грешки на доминиканките. Все пак, Доминиканската република запази предимството си до 22:18, след което взе гейма с 25:20 след блок-аут на Хинейри Мартинес.

За началото на втората част в игра за България останаха Петя Баракова и Силвана Чаушева, които се появиха на полето в края на първия гейм. Доминиканките, обаче, дръпнаха с 4:1 след ас на Лисвел Мехиа и блокада на Хинейри Мартинес и ново прекъсване за Иван Петков. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за Доминиканската република след нова атака на Бетаниа Де Ла Крус и блок на Присила Ривера. Разликата стана 11:5 след поредна атака на Ривера и блокада на разпределителката Ниверка Фрика. Прекъсването, което взе Иван Петков, даде ефект и "лъвиците" намалиха до 11:9 след силни изяви на Мирослава Паскова. Успешна блокада и контра на Паскова и 11:11. Играта продължи точка за точка до 16:15 за Доминиканската република след поредна атака на Бетаниа Де Ла Крус. Последваха атака в аут на Гергана Димитрова, блокада на Ниверка Фрика и грешка на Нася Димитрова и 19:15 за доминиканките. Българките отново стигнаха до равенство при 20:20 след нови три атаки на Паскова. Доминиканките дръпнаха при 23:21 след грешка на българските волейболистки и контра на Брайелин Мартинес. В крайна сметка Доминиканската република спечели гейма с 25:21 след контра блок-аут на Присила Ривера и отличен блок на Брайелин Мартинес.

Третия гейм стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за България - 8:7 след успешна блокада на Мира Тодорова. Равностойната игра продължи до 11:11, след което Доминиканската република дръпна с 13:11 след блокада на Хинейри Мартинес. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 за доминиканките след грешка в атака на Силвана Чаушева. Българските "лъвици" успяха да изравнят при 18:18 след технично отиграване на Нася Димитрова и ас на разпределителката Петя Баракова. Контра на Мирослава Паскова и нова директна точка от сервис на Баракова и 20:18 за България. Доминиканките изравниха при 21:21 след атака на Гайла Гонсалес и аут на Чаушева. Двата тима се "захапаха" в резултата до 29:29, Доминиканската република изпуснаха 7 геймбола, преди България да спечели с 31:29 след две атаки на Гергана Димитрова и да намали пасива си на 1:2.

Доминиканките тръгнаха много силно в четвъртата част и бързо поведоха с 8:2 благодарение отново на звездите си Брайелин Мартинес и Бетаниа Де Ла Крус. Постепенно България намали пасива си до 10:12 след няколко грешки на Доминиканската република и ас на Мирослава Паскова. Разликата се запази до 16:14 за доминиканските волейболистки след грешка от сервис на Силвана Чаушева. Преднината на доминиканките нарасна до 19:15 след нова атака на Брайелин Мартинес и контра на Гайла Гонсалес. Въпреки усилията на българките, Доминиканската република продължи да води до 21:18 след атака през центъра на Хинейри Мартинес и силна контра на Брайелин Мартинес, след което спечели и гейма с 25:20 след грешка на Гери Димитрова, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатни за българския тим бяха Мирослава Паскова (2 блока, 1 ас и 40% ефективност в атака) и Гергана Димитрова (1 блок, 2 аса и 43% ефективност в атака) с 20 и 19 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха. За доминиканките над всички отново беше Брайелин Мартинес със страхотните 26 точки (3 блока и 55% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА 1:3 (20:25, 21:25, 31:29, 20:25)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Мария Данчева 1, Мирослава Паскова 20, Гергана Димитрова 19, Нася Димитрова 8, Мира Тодорова 9 - Жана Тодорова-либеро (Силвана Чаушева 13, Петя Баракова 3)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА: Ниверка Фрика 1, Брайелин Мартинес 26, Бетаниа Де Ла Крус 12, Присила Ривера 9, Хинейри Мартинес 15, Лисвел Мехиа 7 - Ларисмер Мартинес-либеро (Гайла Гонсалес 10, Ерасма Морено 5, Йонкайра Пеня 2, Кандида Перес 1, Йокати Флорес, Янейрис Родригес-либеро)
Старши треньор: МАРКОС КВИЕК.