2. Волейбол
  3. България категорично победи Словения с 3-0 (видео)

България категорично победи Словения с 3-0 (видео)

Нашите изпитаха трудности само в първия гейм, но после не оставиха съмнение в превъзходството си над съперника

България победи с 3-0 гейма Словения (25:23, 25:18, 25:22) в първи мач от Първа група на Олимпийската квалификация по волейбол в София. Нашите изпитаха трудности само в първия гейм, но после не оставиха съмнение в превъзходството си над съперника, въпреки отсъствието на контузения Андрей Жеков. Утре от 19:30 ч се изправяме срещу Сърбия в най-интригуващия мач от груповата фаза.

Около 8000 зрители посетиха двубоя в зала „Арена Армеец” тази вечер.

Най-добър в мача бе Матей Казийски, който завърши с 15 точки, от които 12 успешно завършени атаки. Урнаут от Словения завърши с 13 точки, а неговите съотборници Гаспарини – с 12, и Паженек - с 9. Алексиев от нашите записа 7.

Казийски и Братоев направиха по 2 аса. Най-добър блокировач пък бе Урнаут (Сло) с 52%. Успеваемостта на Салпаров бе 47%.

Дебют в мача направи младият Тодор Скримов.

България спечели първия гейм с 25:23. Той приключи за 29 минути. Словения водеше в резултата до средата на гейма. Разликата на моменти достигаше три точки, но при 16:16 настъпи обрат. Нашите иззеха инициативата от съперника и поведоха с 18:16. Допуснахме изравняване при 20:20. При 21:20 за трикольорите удар на Казийски спорно бе отсъден аут. Селекционерът Радо Стойчев не бе съгласен с решението, но реферът му посочи да се върне на мястото си. При сервиса за нашите пък словенците дори обърнаха резултата. Но оттам насетне хъсът и желанието на българите надделяха и благодарение на безпощадните забивки на Казийски и добрата блокада в решителен момент те затвориха частта. Иначе като цяло ни куцаше защитата. 47% срещу 39% пък бе успеваемостта в атаката в полза на България.

Нашите бяха безапелационни във втората част и я затвориха с убедителния резултат 25:18 за 29 минути. Геймът тръгна точка за точка. При 8:7 за нашите дойде първото техническо прекъсване. Авансът ни постепенно набъбна и втората пауза дойде при 16:13. До края увеличихме своя аванс и затворихме гейма на 18 точки, но накрая неприятна контузия получи Николай Николов. Той стъпи накриво и на негово място влезе Теодор Тодоров.

Нашите започнаха отпуснато третата част. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за гостите, като Цветан Соколов бе неубедителен на мрежата. После нашите ги почнаха и след великолепен ас на Казийски разликата стана само една точка при 10:11. Изравнихме ги, но втората пауза дойде при 16:15 в полза на словенците. Бързо превъзмогнахме крехкото изоставане и поведохме с разлика от две точки при 19:17. С жарката подкрепа от трибуните и желанието, демонстрирано от трикольорите, успешно затворихме гейма с 25:22, а с това и мача.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА

Двата отбора откриха надпреварата в група I. Освен със словенците, до края на седмицата ще играем срещу съставите на Сърбия и Испания. В другата група – II – са отборите на Италия, Германия, Словакия и Финландия. Първите два тима от всяка от двете групи ще се класират на полуфиналите, които са в събота. Само победителят в турнира ще намери място на Олимпийските игри в Лондон.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 3-0 (25:23, 25:18, 25:22)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 3 (2 аса), Владимир Николов 5 (1 блок), Матей Казийски 15 (2 аса, 1 блок), Тодор Алексиев 7, Виктор Йосифов 2, Николай Николов 5 - Теодор Салпаров-либеро (Тодор Скримов, Теодор Тодоров 1, Цветан Соколов6)
Старши-треньор: Радостин Стойчев

СЛОВЕНИЯ: Андрей Флайс 6, Митя Гаспарини 12, Ален Пайенк 9, Деян Винчич 2, Тине Урнаут 13, Матей Видич 1 - Миха Плот-либеро (Рок Сатлер, Клемен Чебул 4)
Старши-треньор: Веселин Вукович.

Разпределителят Андрей Жеков не игра. Той е с контузия. На негово място се подвизаваше Георги Братоев.

"Нещата са още толкова пресни, не знаем какво е. Мускулно разтежение, вярвам, че няма разкъсване. Надявам се да съм възможно най-малко време извън отбора. Убеден съм, че момчетата ще се справят, но не мисля, че няма да играя в тази квалификация. Дано ни предстои едно хубаво лято", сподели Жеков преди мача.

После се установи, че Жеков няма разкъсване и той може и да играе в утрешния сблъсък срещу Сърбия.

С проблеми бе и капитанът Владо Николов. Той има лек оток на окото. Разтежение в рамото има и Теодор Тодоров, но и двамата стиснаха зъби.

Утре срещаме Сърбия от 19:30 ч отново в зала "Арена Армеец".