2. Волейбол
  3. България на малък финал в Македония

България на малък финал в Македония

Сърбия победи България късно снощи в полуфинален сблъсък от Балканското първенство по волейбол за юноши старша възраст с 3:1 (25:20, 25:20, 17:25, 25:21) за 94 минути игра и я остави извън борбата за титлата.

Старши треньорът на Лъвчетата Николай Желязков очаквано започна мача с вече познатата стартова седморка, но при неблагоприятния ход на първите две части потърси решение в смяната на капитана Борислав Николов с втория разпределител Добромир Димитров.  В третия гейм нашите увеличиха силата на началните си удари, блокадата им заработи по-добре и, въпреки че противникът заигра дори с по-малко гешки, те успяха да постигнат 4 аса и 4 точкови блокади за убедителното 25:17.  В четвъртия гейм обаче така желаният обрат не се получи.  Рязко спадна успеваемостта на българската атака и момчетата на Ники Желязков успяха да поддържат равновесие в резултата само докъм 20-тата точка.  Сърбите постигнаха пробив в решителните моменти от гейма и си осигуриха място в днешния финал.

200-сантиметровият сръбски диагонал Александар Атанасийевич стана топреализатор на мача с 20 точки. Най-висока статистическа оценка сред българите получи Николай Пенчев, който и бе най-резултатен сред съотборниците си с 18 точки.  Мачът в зала Истатов в Нов Дойран (Македония) бе наблюдаван от около 500 зрители.

В другия полуфинал Гърция се наложи над Турция с 3:1 (25:23, 32:30, 13:25, 26:24) и ще се изправи днес срещу Сърбия в големия финал на състезанието от 20:00 б.в.  Мачът за третото място между България и Турция е с начален час 18:00 б.в.

Ето и статистиката на българския отбор срещу Сърбия:

България
:  Борислав Георгиев - 2 точки (0 аса, 1 атака, 1 блокада), Жани Желязков - 10 (1, 8, 1), Николай Пенчев - 18 (1, 14, 3), Петър Каракашев - 5 (0, 5, 0), Венцислав Трифонов - 10 (2, 6, 2), Венцислав Рагин - 5 (0, 3, 2), либеро Антон Василиев, Добромир Димитров - 1 (0, 0, 1), Златан Йорданов, Пламен Драгиев - 5 (1, 3, 1), старши треньор Николай Желязков