2. Волейбол
  3. България обърна от 0:2 до 3:2 Полша в уникална драма във Варна (ВИДЕО+СНИМКИ)

България обърна от 0:2 до 3:2 Полша в уникална драма във Варна (ВИДЕО+СНИМКИ)

Националите ни взеха победата след 19:17 в петата част

Националният отбор на България постигна изключително вълнуваща и сладка победа с 3:2 (20:25, 23:25, 25:21, 25:21, 19:17) над отбора на Полша в зала "Конгресна" в Двореца на културата и спорта във Варна. След снощния чист успех над тима на Андреа Анастази, тази вечер волейболистите ни не бяха толкова убедителни в първите два гейма, но след това бяха по-добрите и заслужено спечелиха. По-рано през деня стана ясно, че се класираме за финалите на Световната лига след загубата на САЩ от Бразилия, но въпреки това победата е също толкова сладка.
През първата и втората част не бяхме достатъчно концентрирани и ги загубихме съответно на 20 и на 23. Но в третата и четвъртата нацоналите ни намалиха грешките и резултатът беше налице. Петата част започна оспорвано, но след това успяхме да вземем солидна преднина и получихме 5 мачбола при 14:9. Пропуснахме и петте, след което пропуснахме още три, но на деветият път успяхме и затворихме петата част с 19:17.

Първата точка в двубоя бе за България след атака на Цветан Соколов. След това обаче поляците заиграха по-добре и поведоха с 6:3, което накара Камило Плачи да вземе прекъсване. Паузата не доведе до нищо и  първото техническо прекъсване дойте про 8:5 за Полша. При втората техническа пауза вече изоставахме на пет точки. След това резултатът вървеше точка за точка и поляците успяха да вземат първия гейм с 25:20 след блокаут на Бартман.

Във втория гейм нещата не бяха кой знае колко различни. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за тима на Андреа Анастази. След паузата успяхме да догоним в резултата и Тошко Алексиев изравни за 13:13. При втората техническа пауза вече водехме с 16:15, след което Соколов направи 17:15 и Анастази взе прекъсване. Паузата даде криле на поляците и те обърнаха до 21:19. Успяхме да изравним до 23:23, но след две последователни точки Полша затвори и втория гейм във своя полза.

Третият гейм бе нашият гейм. Още от началото взехме комфортна преднина от три точки при 4:1. Отново обаче допуснахме поляците да се върнат в гейма и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в наша полза. В средата на гейма възпитаниците на Камило Плачи отново поведоха и втората техническа пауза дойде след блокада на Цецо Соколов за 16:13. След това съумяхме да запазим преднината си и до края на третата част водехме в резултата. Последната точка в гейма бе дело на Тодор Алексиев, който ни осигури победата – 25:21.

След като и ние успяхме да вземем един гейм, националите ни не започнаха много концентрирано четвъртата част. Още от началото поляците взеха преднина от две точки 3:1, а след две последователни блокади – първо срещу Алексиев, след което срещу Соколов – резултатът стана 6:3. Видя се, че и тимът на Полша прави грешки и при първото техническо прекъсване имаше само точка аванс. Първата точка след паузата бе за нашите волейболисти, но след това Курек се разигра и резултатът стана 11:9. След грешка точно на Курек от сервис, бомба от начален удар на Вальо Братоев, мощна атака на Цецо Соколов и много умна игра на Виктор Йосифов поведохме с 13:12. Последва и ас на Вальо Братоев за 14:12. Разликата от две точки в наша полза се запази и до второто техническо прекъсване, след което грешка на Бартман направи резултата 17:14 за отбора на Камило Плачи. Поляците обаче стигнаха до изравняване за 18:18, но тройната ни блокада заработи и българите отново си върнаха преднината от две точки 20:18. След атака на Тодор Алексиев резултатът стана 23:20 и принуди Андреа Анастази да вземе прекъсване. До края на гейма не изпуснахе инициативата и изравнихме геймовете след 25:21.

Комбинация между братята Братоеви ни осигури първата точка в петия гейм. След това играта вървеше точка за точка, но Тодор Алексиев успя да ни донесе две точки аванс след като направи две последователни успешни атаки и резултатът стана 6:4. После дойде и единична блоката на Цецо Соколов, при която той се приземи лошо вурху крака на Кубяк, но за щастие нямаше проблеми за нашия състезател. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 в наша полза след грешка в полските редици. При 11:6 стана ясно кой ще бъде победител в тази среща, след като Цецо Соколов успя да спре най-добрия в полския отбор Бартош Курек на единична блокада. След два полски и един наш сбъркани сервиси резултатът стана 13:9, а Вальо Братоев ни донесе 5 мачбола след като заби невероятен ас. Пропуснахме първите си две възможности за затваряне на мача, което накара Камило Плачи да вземе прекъсване и да разбие ритъма на Курек на сервис. Трети пореден изключително силен сервис на Бартош Курек направи резултата 14:12. Последва нов ас на Курек за 14:13. След дълго разиграване, Тодор Алексиев заби топката в мрежата и резултатът бе изравнен 14:14. При петия си опит от начален удар Бартош Курек най-накрая сбърка. Бартман обаче донесе ново равенство 15:15. Грешка на Михаел  Кубяк и 16:15 в полза на България. Два последователни блокаут-ове от двете полета направиха резултата 17:16. Соколов имаше възможност да донесе победата за националите ни, но сбърка 17:17. Цецо обаче бързо се поправи 18:17. Това, което не успяхме да си го вземем, ни го дадоха поляците. Грешка на Бартман донесе победата на България в петия гейм с 19:17 и с 3:2 гейма.

СЪСТАВИ:

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев, Стоян Самунев)
Старши-треньор: Камило Плачи

ПОЛША: Лукаш Жигадло, Збигнев Бартман, Михал Кубияк, Бартош Курек, Пьотър Новаковски, Марчин Мозджонек - Павел Заторски-либеро (Якуб Ярош, Михал Ручияк)
Старши-треньор: Андреа Анастази