2. Волейбол
  3. България отново надви с лекота младите кубинци в Световната лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

България отново надви с лекота младите кубинци в Световната лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

Отборът на Пламен Константинов постигна седма победа и тотална доминация над кубинците в мач №250 на България в турнира

Българският национален отбор по волейбол постигна седма победа в Световната лига след нов успех над Куба този път в 3:1 гейма в Двореца на културата и спорта във Варна.

„Лъвовете” на Пламен Константинов отново нямаха проблеми срещу подмладения отбор на Куба и доминираха напълно, но загубиха третия гейм след много грешки. Въпреки това, България тотално доминира срещу кубинците тази година и спечели и 4-те мача срещу тях в групата.

С най-много точки тази вечер завършиха Светослав Петков и Николай Пенчев - по 14.

България вече има 7 победи и излезе начело в Група C в тазгодишното издание на Световната лига, но груповата фаза на практика е само репетиция за финалите, за които нашият отбор има запазено място, защото е домакин. "Лъвовете" имат 18 точки, но са лидери, защото имат 7 победи, докато Канада има повече точки (23), но по-малко победи (6) и затова "Кленовите листа" са втори.

През новата седмица България приема Аржентина за два мача, отново във Варна.

България - Куба 3:1 (25-19, 25-19, 19-25)

България:
 Андрей Жеков, Владимир Николов, Николай Пенчев, Станислав Петков, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Владислав Иванов-либеро
Треньор: Пламен Константинов

Куба: Рикардо Калво, Роландо Сепеда, Хавиер Хименес, Марио Ривера, Дариел Албо, Ливан Осория - Йондер Гарсия-либеро
Треньор: Родолфо Санчес.

Първи гейм:
Мачът стартира точка за точка с добри атаки на Владо Николов две на Станислав Петков, който играеше много уверено. Силен сервис на Андрей Жеков даде възможност за контра и България за първи път поведе при 7-6. Сервис на кубинците, който закачи мрежата, предвидливо бе оставен в аут и България водеше със 8-7 на първото техническо прекъсване.
Атака леко на късмет на Виктор Йосифов донесе поредно равенство при 10-10. Добър сервис на Йосифов и контра на Пенчев по блокадата в аут ни изведе напред с 13-11, веднага обаче последва сервис в аут. Още един блокаут на Ники Пенчев направи 15-12. След това Пенчев стреля в аут, кубинците пратиха сервиса си също в аут и България водеше с 16-14 на второто прекъсване.
Контра на Станислав Петков направи 18-15 и Родолфо Санчес поиска първото прекъсване в мача. Добре насочен сервис изненада кубинците веднага след прекъсването и дръпнахме с 19-15. Станислав Петков продължи без грешка за 20-16. Пенчев по блокадата и блок на Теодор Тодоров ни приближи до успеха при 23-18 и Куба взе второ прекъсване. То не промени нищо и Владо Николов помете съперник при атака за 24-18, а Теодор Тодоров скочи високо над кубинците, за да сложи край на първия гейм при 25-19.

Втори гейм:
Куба поведе с 4-1 в началото на втория гейм след серия мощни сервиси и Пламен Константинов набързо взе прекъсване. Блокада на Теодор Тодоров намали разликата до 4-3. Самопожертвователна игра в защита и аут  на кубинците при контрата направиха 5-4, а нова блокада на Светослав Петков изравни нещата за 5-5. Поредна блокада осигури аванс от 8-6 за „лъвовете” на първото техническо прекъсване.
Светослав Петков развали 100-те процента от атака чак във втория сет, а още една грешка доближи Куба само на точка зад нашите – 9-8. Мощна атака на Владо Николов и много неточен удар в аут направиха 12-9, което накара гостите пак да поискат прекъсване. Бомба на Жеков от сервис покачи на 13-9. Кубинците направиха две елементарни грешки на посрещане и на мрежата и България водеше с 16-10.
Тотално объркване в полето на гостите доведе до 17-10 и ново прекъсване за тях. Петков бе хванат на блокада, но Теодор Тодоров пак излетя в облаците за 18-12. Петков пак бе неприятно изненадан от кубинския блок, но пък младият тим от Карибите играеше лошо и губеше с 20-14. Виктор Йосифов през центъра направи 22-15, а кубинската атака се провали в мрежата за 23-15. „Лъвовете” леко се отпуснаха в края, но с атаки на Пенчев и Теодор Тодоров затворихме гейма отново с 25-19.

Трети гейм:
Кубинците пак започнаха по-добре в самото начало и поведоха с 5-3, последва серия грешни сервиси, а либерото Гарсия комично опита да избяга от пътя на топката, която излизаше в аут, но не се дръпна навреме и тя го удари по гърба за точка за България за 7-7. Използвахме объркването сред противника и поведохме с 8-7.
Теодор Тодоров се изправи като стена срещу Сепеда с блокада за 9-7, но Куба бързо изравни – 9-9. Нашите също показваха слабости и подаването към Тодоров остана под нивото на мрежата, за да поведе Куба с 10-9. Кубинците дръпнаха с 14-11, Владо Николов върна настроението по трибуните с мощна атака и ас за 14-13. Куба не се стресна този път и имаше аванс от 16-13 на второто прекъсване.
Блокада срещу Владо Николов за 17-13 накара Пламен Константинов да спре отново играта. Това не помогна и Пенчев сбърка за 18-13, а Константинов веднага взе ново прекъсване. И пак нямаше ефект, защото Куба направи нова точка за 19-13, а след едно от най-продължителните разигравания в мача и 20-13. Родолфо Санчес леко се притесни при 21-16 и също взе прекъсване. Скримов влезе в добра серия на сервис и Милушев намали на 21-17, ала веднага Скримов прати в мрежата – 22-17. Милушев също допринесе да намалим на 22-19, но Куба взе много важна точка за 23-19. Пенчев бе спрян с блокада за 24-19 и Куба взе трети гейм с 25-19 след ас на Албо.

Четвърти гейм:
Започнахме лошо и в четвъртия гейм и Куба поведе с 5-2 след наши грешки и блокада срещу Владо Николов. Бързо се окопитихме с две атаки на Светослав Петков за 5-4, а нова успешна атака и блокада на Йосифов изравниха резултата при 6-6. Точка от наглед невъзможна позиция на Владо Николов даде аванс на трикольорите на първото прекъсване – 8-7.
Куба взе прекъсване при 10-8, но нашата защита геройски удържа и Пенчев технично направи 11-8. Ас на Виктор Йосифов в центъра покачи на 12-8. Поведохме с 13-9, а спорна точка за Куба направи 13-10. След добра защита и успешни контри България водеше с 16-10 на второто прекъсване.
Продължихме да поддържаме разликата от 6 точки най-вече след добри комбинации между Агонцев и Йосифов и дори след аут поведохме с 20-13.  Владо Николов направи две точки за 23-16 и бе сменен под аплодисментите на варненската публика. Светослав Петков довърши кубинците с две поредни точки за 25-17 и победата бе за България след 3:1 гейма.
"СуперОктомври" удвоява даренията в "Стани съмишленик" на "Левски"

Дарителската програма за сезон 2024/2025 започна с премиерата на филма "История на бъдещето"