2. Волейбол
  3. България победи Сърбия на европейското първенство по волейбол за юноши до 19 години

Момчетата на селекционера Драган Иванов обърнаха и надделяха над Сърбия с 3:1

Националният волейболен отбор на България за юноши младша възраст се класира за Световното първенство в Аржентина през лятото. Момчетата на селекционера Драган Иванов обърнаха и надделяха над Сърбия с 3:1 (23:25, 25:17, 25:22, 26:24) във втория полуфинал за разпределение на местата от 5-о до 8-о на Европейския шампионат в Турция, игран тази вечер пред около 300 зрители в спортната зала в Сакария.

Така младите български "лъвчета" ще играят за 5/6-то място на шампионата на Стария континент срещу Русия, която по-рано днес би категорично Чехия с 3:0 гейма. По-хубавата новина е, че по регламент първите 6 отбора от Евро 2015 се класират за Мондиала, с което юношите на България изпълниха минималната си цел. Срещата между България и "Сборная" е утре (12 април) от 13,30 часа българско време, а преди това Сърбия пък ще играе за 7/8-о място срещу тима на Чехия, като победата в този мач класира за младежките олимпийски игри в Грузия. По-рано днес се изиграха и двата полуфиналите, като Италия би Германия с 3:1, а Полша се наложи по категоричен начин над домакините от Турция с 3:0 гейма. Така в утрешния финал Италия и Полша ще спорят за титлата, а за бронза ще играят Турция и Германия.

Mладите волейболисти на Сърбия започнаха по-уверено в първия гейм и бързо поведоха с 3:0, но до първата техническа пауза българските момчета успяха да обърнат до 8:7 в своя полза. Сърбите, обаче, успяха отново да си върнат водачеството в края му и да го спечелят с 25:23. В началото на втората част България поведе с 3:0 след серия от сервиси на Ивайло Иванов. След това българите увеличиха преднината си до 10:5. Този път нямаше отпускане и българските "лъвчета" изравниха на 1:1 след 25:17. В третия гейм България успя да поведе с 11:7 след няколко успешни блокади. Юношите на успяха да запазят аванса си и да поведат с 2:1 гейма след 25:22. В четвъртата част България дръпна от самото начало с 3:0. Сърбите, обаче, не се предадоха и успяха да обърнат до 7:6 в своя полза. Последва оспорвана игра, но младите "лъвчета" показаха по-голям характер и спечелиха трудно след 26:24, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за българския тим стана Пламен Шекерджиев с 18 точки (2 аса, 47% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане), а Стефан Иванов (4 блока, 2 аса, 67% ефективност в атака и 28% перфектно посрещане) и Радослав Парапунов (1 блок, 1 ас и 46% ефективност в атака) добавиха по 14 точки за победата. За сърбите над всички бе Миран Куюнджич с 22 точки (1 блок, 1 ас и 39% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

"СуперОктомври" удвоява даренията в "Стани съмишленик" на "Левски"

Дарителската програма за сезон 2024/2025 започна с премиерата на филма "История на бъдещето"