2. Волейбол
  3. България прегази Кипър с лекота на старта на световните квалификации (ВИДЕО+СНИМКИ)

Момчетата на Камило Плачи победиха с 3-0 за 70 минути, размазаха Кипър с 25-5 в третия гейм

Българският национален отбор с лекота размаза непретенциозния отбор на Кипър с 3:0 (25-18, 25-19, 25-5) в първа световна квалификация за шампионата в Полша през септември. В чешкия град Опава „лъвовете” направиха първа важна крачка към световното след убедителен успех, белязан от рядко срещан 16-минутен трети гейм, завършил с впечатляващото 25-5.

Утре пак от 16:30 България ще играе с най-сериозния съперник в потока – Холандия, а в неделя ще мери сили с домакина Чехия. Първите отбори се класират за финалите през септември заедно с най-добрия втори отбор от всички пет групи в зона Европа.

В първия гейм нашите момчета подходиха по-лежерно и имаха някои проблеми, но стигнаха до успеха след 25-18. Три аса записаха българите в първия гейм, имаше по два блока за двата отбора, а възпитаниците на Плачи показаха 61% ефективност в атака.

Вторият гейм премина под знака на грешките от сервис. Класата обаче си каза думата и след 8 грешки за България във втория гейм, по два аса и три блока за България "лъвовете" биха с 25-19.

Третият гейм беше истинско шоу на българския отбор. Ники Николов влезе в игра и буквално отказа кипърците от игра. След 16-2 на второто техническо прекъсване България спечели гейма за 18 минути със смазващото 25-5 за крайния успех с чистото 3:0 гейма.

В събота България играе от 16:30 срещу Холандия, а в неделя от 19:30 мери сили с Чехия.

Стартови състави на двата отбора:

Кипър: Никос Кола, Габриел Георгиу, Владимир Кнежевич, Ангелос Алексиу, Антимос Економидес, Георгиос Хрисостому, либеро – Маринос Папахрисодулу

България: Георги Братоев, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Цветан Соколов, либеро – Теодор Салпаров

ПЪРВИ ГЕЙМ:
Първа успешна атака в мача записа Тодор Скримов, Виктор Йосифов през центъра направи 5-3,  а нова добра атака на Цецо Соколов доведе до 6-4. Хубав удар на Скримов по диагонала мина през ръцете на двама кипърски играчи и „трикольорите” се оттеглиха на първа почивка при 8-6 в своя полза.
Грешка на кипърците направи 9-6, Жоро Братоев направи ас за 10-6 и това накара съперникът да вземе първи таймаут. Две поредни точки за отбора от остроа ва на Афродита малко намали резултата до 11-8, но тогава троен блок позволи на Теодор Тодоров да блокира за 12-8. После същият този Теодор Тодоров с флоп сервис излъга „жълтите” за 13-8. Кипърците правеха много греши на свой сервис и скъсен сервис на Вальо Братоев даде аванс от 16-10 за България на втората почивка.
Сгрешен български сервис и единична блокада срещу Скримов пак намалиха разликата до 17-13. Аут на Економидес направи 18-13. Константинос Деликостас взе второ прекъсване при 19-14 за „лъвовете”. Теодор Тодоров щеше да пробие дупка в игрището с много висока атака през центъра, а после и Виктор Йосифов записа блокада за 21-15. Техничен удар по правата на Цецо Соколов и аут на кипърците вече увеличиха аванса до 23-16. Вальо Братоев бе точен по диагонала, но полсе пак Братоев бе спрян с блокада за 24-18. При втория сетбол обаче Алексиу прати сервиса си в мрежата и България поведе с 1:0 гейма след 25-18.

ВТОРИ ГЕЙМ:
Скримов изравни за 1-1 след най-дългото разиграване  в мача, но после прати началния удар в мрежтата и Кипър поведе с 2-1. Цецо Соколов беше хванат на единичен блок от Кнежевич за 3-1. Вальо Братоев намали, но Кнежевич бе убедителен по диагонала – 4-2. Уникална грешка на Скримов при поисрещането доведе до 5-2 за Кипър, само за да сбъркат южняците сервиса за 5-3. Блокада на Йосифов намали на 4-5, а аут при атака по правата възстанови статуквото 5-5. Соколов стреля силно над блока в аут за 5-6, но веднага Йосифов изравни. Георги Братоев „изплю” леко топката в мрежата, а Йосифов отново се отчете с блок за 7-7. Кипърците сгрешиха при своята атака и момчетата на Камило Плачи водеха с 8-7 на първата почивка.
Йосифов сгреши сервиса за 8-8, а Тодоров през центъра изведе нашите с точка напред. Жоро Братоев накара Колас да сгреши, а аут на кипърците направи 11-8 и пак последва почивка, взета от съперника. Блокаут на Соколов направи 12-8. Втори ас за Кипър върна интригата при 13-11, но Соколов веднага върна аванса от три точки. Контра на Соколов направи 15-12, а ас за България доведе второто техническо прекъсване при 16-12.
17-13 направи Вальо Братоев с блокаут, а още един такъв на Соколов отдалечи нашите на 5 точки напред за 18-13 и Константинос Деликостас взе нов таймаут. Соколов продължи да трупа точки по диагонала за 19-14, а Скримов щеше да отнесе главата на съперник при 20-14. Теодор Тодоров записа 21-ата точка след блокада, а Соколов направи една от редките си грешки. Тодоров пресили сервиса за 23-18, а жестът бе върнат от Кипър с още един сбъркан начален удар. Цецо Соколов продължи серията лоши сервиси, но в следващото разиграванеСоколов сложи край на втория гейм при 25-19.

ТРЕТИ ГЕЙМ:
Кнежевич започна с грешка от сервис и третия гейм. Ники Николов направи първия си блок за 2-0. Серията от сервис на Жоро Братоев продължи и първото прекъсване бе взето от съперника още при 4-0 за нашите. Цецо Соколов заби при контра за 5-0, Ники Николов пак матира Кипър с блокада за 6-0 и Скримов след контра покачи на 7-0. Жоро Братоев сбърка сервис и подари точка на „жълтите” за 7-1, но Соколов оформи разгромното 8-1 на първото техническо прекъсване.
Скримов с 10-та точка от ас принуди щаба на Кипър пак да вземе минута почивка, но вече интригата напълно липсваше. И след минутата отдих Скримов наниза пореден ас, а Ники Николов през центъра направи 12-1. Вальо Братоев извади в аут за 12-2 и пак Ники Николов бе точен през центъра. Блок на Вальо Братоев още повече увеличи разликата за 14-2. Соколов „застреля” противник по диагонала за 15-2, а грешка на Кипър второто техническо прекъсване дойде при погромното 16-2.
Ники Николов също се отчете с ас за 18-2, но после изкара в аут. Вальо Братоев от трудна ситуация стреля в мрежата за 18-4. Йосифов и аут на Соколов придвижиха нещата до 19-5. Блокаут на Вальо Братоев, атака на Йосифов и аут на Кипър направи 22-5. Вальо Братоев с лекота пусна топката в средата на полето от сервис за 23-5, още един ас на Братоев стигна за 24-5. Кипър сбърка и следващата точка и така България спечели третия гейм само за 16 минути с резултат 25-5. ГЕЙМ, СЕТ И МАЧ!