2. Волейбол
  3. България с първа победа в Световната лига след смазващо 3:0 над Корея в Азия

България с първа победа в Световната лига след смазващо 3:0 над Корея в Азия

Силна атака донесе категоричната победа на нашите

Националният отбор на България по волейбол победи за малко повече от час Република Корея в първия двубой между двата отбора в Световната лига – 3:0 (25:19, 25:19, 25:20). Така нашите записаха първи успех в най-комерсиалния волейболен турнир след двете поражения от световния шампион Бразилия.

В този мач „лъвовете” излязоха пределно мобилизирани и решени да не допускат грешките от мачовете с "кариоките" в Уберландия. Въпреки невероятния поход от Сао Пауло до Инчуан с 30 часа във въздуха, играта на нашия отбор днес се получи и не бяха допуснати никакви компромиси. Много силна атака, разнообразие и добра блокада донесоха на нашите заслужената категорична победа. Утре те играят и втората си среща срещу домакините, голяма част от които в момента са на тема футбол заради старта на техния отбор на Мондиал 2010 тази вечер срещу Гърция. Ние пък ще трябва да стискаме палци за лидерите в групата Бразилия, които трябва да победят максимално лесно Холандия на своя земя.

Силвано Пранди започна с шесторката, която спечели бронзовите медали за нашата страна на европейското първенство в Турция преди година.

Владо Николов, Матей Казийски, Христо Цветанов, Андрей Жеков, Виктор Йосифов и Тодор Алексиев нямаха проблеми преди първата техническа пауза и поведоха с 8:4. След това обаче последва леко отпускане в нашите редици, довело до намаляване на 8:9 точки от страна на домакините. Това обаче само подейства освежаващо за момчетата на Силвано Пранди и втората техническа пауза дойде при изключително комфортен резултат 16:10 за България.

В следващите минути нашите отново позволиха на съперника си да ги застигне въпреки огромната преднина. Така се стигна до 17:15 точки. Въпреки това обаче „лъвовете” бяха концентрирани и показаха, че са си взели едно наум от срещите с Бразилия, когато изпускаха изобилие от възможности за затваряне на гейм.

В следващите няколко минути Николов, Казийски и компания показаха силна игра и след 25:19 поведоха с 1:0.

Във втората част нещата се развиха почти огледално с първата. България поведе с 3:1, но корейците направиха три поредни точки и обърнаха до 4:3. Все пак четвъртите в света стигнаха до първата пауза с една точка преднина – 8:7.

Във втората част на гейма отново се стигна до същия развой, както в предишния гейм. Силна блокада, силна атака и тотално спокойствие в редиците доведоха резултата до 16:10. Последва нов лек спад в нашата игра, заради който корейците отново намалиха пропастта в точките до 15:18. Тогава Силвано Пранди взе прекъсване, за да даде възможност на своите играчи малко да се успокоят. Ефектът бе моментален – 21:16 преди поредното прекъсване от страна на азиатците. Само след няколко минути нашите затвориха и втория гейм със същия резултат – 25:19.

Третият гейм отново започна с предимство за България. 8:6 и 16:13 срещу 16-ият в световната ранглиста на FIVB отбор. Корейците се опитаха да направят нещо в последния гейм, но не получиха никакъв шанс от младия и същевременно опитен отбор на Пранди. Българите държаха преднина от 3-4 точки до края на мача и без проблем приключиха срещата за малко повече от 60 минути. 25:20, което вдъхна самочувствие и настроение преди утрешния сблъсък.

Novsport.com припомня:
Финалите на Световната лига в това издание ще се проведат между 21 и 25 юли в Аржентина. Домакините по право се класират, както и четирите първи отбора в групите, плюс най-добрия втори. В миналото издание на най-комерсиалния волейболен турнир нашите отпаднаха още в груповата фаза.